Kultura i Rozrywka

Wróć

Masowa wywózka osób. Będzie specjalny koncert, wydawnictwo i wystawa

2019-02-07 10:07:55
Piątkowy koncert symfoniczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej poświęcony będzie 79. rocznicy pierwszych wywózek białostoczan na Sybir.
Tadeusz Trojanowski
Nocą z 9 na 10 lutego 1940 r. rozpoczęto akcję, podczas której wywieziono z Kresów II Rzeczypospolitej na Wschód ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, podczas której niemal każda białostocka rodzina została dotknięta prześladowaniami.

Muzyka Szymanowskiego, Trojanowskiego i Czajkowskiego

W piątkowy wieczór w sali przy ul. Podleśnej melomani usłyszą Uwerturę koncertową E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego, Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową i Pro Memoria na fortepian, orkiestrę smyczkową i kotły Tadeusza Trojanowskiego oraz VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74 Piotra Czajkowskiego.

Tadeusz Trojanowski - kompozytor, pianista i animator życia muzycznego - będzie obchodził tego wieczoru jubileusz 40-lecia pracy kompozytorskiej. Partie fortepianowe dzieł Trojanowskiego zagra Michał Drewnowski, laureat m.in. nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (1996), I nagrody na XIII Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. Bacewicz w Łodzi (1998), II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Masin w Sangemini (Włochy, 2000), II Nagrody na Konkursie Pianistycznym A.GI.MUS. (Rzym, 2005). Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

- Tadeusz Trojanowski przypomina kilka ważnych postaci muzyki - pisze Magdalena Gajl w programie koncertu. - Jak Fryderyk Chopin pisze fortepianowe mazurki, dopisując do jego pół setki swoich trzysta. Jak Stanisław Moniuszko odwołuje się do narodowej historii i tak jak on - który poświęcał wiele energii, organizując życie koncertowe wilnian - organizuje je dla supraślan, augustowian, łapian. Zainicjował wiele festiwali, w tym odbywający się pod białostockim ratuszem: konkurs grania na byle czym, czyli Muzyczne Spotkania z Naturą Franciszkiada. Podobnie jak Jan Sebastian Bach tworzy Tadeusz Trojanowski głównie z myślą o swoim kościele i jak on poszukuje środków artystycznego wyrazu dla oddania religijnej symboliki. W wywiadzie, jaki przeprowadziła z nim żona Lidia (dostępnym na internetowej stronie rodziny Trojanowskich: trojanowscy.pl ), opisał proces powstawania Uroczystej Fanfary Miasta Białegostoku: Po skomponowaniu zauważyłem, że melodia zawiera motyw z fanfar jasnogórskich. Uznałem to jednak za walor. Pomyślałem, że motyw maryjny w fanfarach niejako potwierdza, że Białystok to miasto Matki Bożej Miłosierdzia. Jako rodzaj służby Bogu traktuje Trojanowski rolę koncertującego pianisty, o czym powiedział w wywiadzie dla TVP Białystok, w związku z celebrowanym ostatniej jesieni w Pałacu Branickich jubileuszem 40-lecia twórczości: Staram się przez ten fortepian nawracać siebie i świat cały.

Nie tylko koncert, ale też publikacja i wystawa

Pół godziny przed koncertem, o godz. 18.30, w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przy ul. Podleśnej 2 odbędzie się promocja publikacji Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej. Towarzyszyć jej będzie wystawa o tym samym tytule.

Niezwykłe rysunki Aliny Maliszewskiej, stanowią wizualizację jej własnych przeżyć i doświadczeń innych Sybiraków. Alina Maliszewska jest ikoną polskiej animacji filmowej, współautorką rysunkowych seriali, takich jak Dziwne przygody Koziołka Matołka, Baśnie i waśnie i Proszę słonia, a także reżyserką czterdziestu filmów animowanych, w tym dla dorosłych, m.in. Przygód w paski czy Plugawego słowa. To też plastyczka, scenarzystka i scenografka. Zanim stała się uznaną artystką, przeszła gehennę związaną z zesłaniem. 13 kwietnia 1940 r., z uwagi na przeszłość ojca (który jako były legionista został uwięziony przez Sowietów), wraz z matką i bratem została wywieziona do Kazachstanu. W 1941 r. brat trafił do Armii gen. Władysława Andersa, a trzy lata później Alina wraz z matką zbiegły z zesłania i przedostały się szczęśliwie do Bielska Podlaskiego. Wówczas dowiedziała się, że Jej ojciec w czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, za co został rozstrzelany przez Niemców.

Współorganizatorem wydarzeń jest Muzeum Pamięci Sybiru. Portal BiałystokOnline patronuje koncertowi.

Zobacz też: Koncert pamięci 79. rocznicy pierwszych wywózek na Sybir – OiFP
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl