Marszałek wręczył nagrody artystyczne
Jak co roku Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał nagrody artystyczne. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2020/2021 nagrody otrzymali: Zbigniew Tomasz Klimaszewski, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach, Waldemar Smaszcz, Zuzanna Sosnowska, Jarosław Jóźwik, Mirosław Szymański, Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz Rafał Gąsowski.
Mateusz Duchnowski/UMWP
We wtorek (21.12) w Muzeum Podlaskim w Białymstoku zostały wręczone nagrody.
- Z pełną świadomością i dumą mogę powiedzieć, że przekazujemy ogromne środki na kulturę. To co robicie dla kultury jest nieocenione i jest to wizytówka naszego województwa. Gratuluję i cieszę się, że województwo podlaskie jest w sferze kultury wyjątkowe – powiedział podczas spotkania marszałek Artur Kosicki.
Teatr, Supraśl, Bojary
Rafał Gąsowski to wybitny aktor teatralny, reżyser, autor tekstów teatralnych i scenografii. Studiował na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutował 5 czerwca 1999 roku w Teatrze na Woli im. T. Łomnickiego w Warszawie, w spektaklu Pamiętnik z okresu dojrzewania W. Gombrowicza, w reżyserii Włodzimierza Kaczkowskiego. Następnie związał się z legendarnym Teatrem Wierszalin z Supraśla, którego jest głównym aktorem.
- Jestem ogromnie poruszony i wzruszony. Z teatrem jest trochę jak ze sportem, jest to gra zespołowa. Chcę tę nagrodę zadedykować Teatrowi Wierszalin. Dał mi on przyjaźń, miłość, spotkania z ludźmi i współodzczuwanie z nimi. Można przyjść do teatru i z niego wyjść. Ale dobry teatr z człowieka nie wychodzi – mówił Rafał Gąsowski.
Jarosław Jóźwik jest proboszczem parafii prawosławnej w Topilcu oraz Kanclerzem Akademii Supraskiej. W ciągu wieloletniej działalności zawsze kładzie duży nacisk na pracę z młodzieżą jej rozwój kulturalny i artystyczny. Był inicjatorem szeregu spotkań, mających na celu sieciowanie organizacji działających w sferze kultury i działalności artystycznej. Zawsze z otwartymi rękami i pełnym zaangażowaniem pomaga realizować projekty skierowane do młodzieży, czego przykładem może być obóz dla Polonii Duchowe okno na świat – ojczyzna obrazem i piórem poznana.
W ramach swojej działalność ks. Jarosław prowadzi również obozy, na których młodzież uczy się digitalizować obiekty historyczne i pomagać w zachowaniu ich od zapomnienia.
W ramach działalności Akademii Supraskiej czynnie wspiera i współorganizuje wystawy znanych artystów takich jak Leon Tarasewicz, jak i młodych, zdolnych, którzy są dopiero na początku swojej drogi artystycznej (jak np. absolwenci liceum plastycznego w Supraślu). Z inicjatywy ks. Jarosława Jóźwika, w akademii Supraskiej powstała również stała galeria Wiktora Wołkowa. W ramach swojej działalności jest też redaktorem naczelnym wydawnictwa Latopisy Supraskie.
- Nagroda to impuls do dalszego działania. Nie byłoby tej pracy, gdyby nie inspiracja osobami, które działają na terenie województwa podlaskiego – podkreślał ks. Jarosław Jóźwik.
Zbigniew T. Klimaszewski jest doktorem nauk humanistycznych, publicystą, dziennikarzem i politologiem, autorem wielu prac naukowych i książek dotyczących między innymi lokalnej historii. Od 25 lat zaangażowany jest w społeczną działalność na rzecz miasta Białegostoku, przede wszystkim w dziedzinie kultury. Inicjuje szereg działań, które zachowują i pielęgnują na terenie białostockich Bojar wartości kulturowe, historyczne, architektoniczne i przyrodnicze.
Jest twórcą i redaktorem naczelnym pisma pt. Echo Bojar, które przez wiele lat promowało lokalną kulturę, historię i tradycję. Był i jest organizatorem kulturalnych imprez, w tym corocznych festynów i majówek na terenie dzielnicy Bojary.
W uzasadnieniu można przeczytać: Dr Zbigniew Klimaszewski zasługuje na Nagrodę Marszałka za całokształt swojej działalności przede wszystkim w dziedzinie kultury a także za pielęgnowanie i kształtowanie polskich wartości patriotycznych. Doskonałym konkretem działalności Zbigniewa Klimaszewskiego są jego osiągnięcia w pracy pisarskiej jako autora książek o niezwykłym znaczeniu dla promocji województwa podlaskiego.
- W życiu każdego człowieka prócz zdrowia najważniejsza jest miłość. I ja jestem zakochany w ziemi podlaskiej i jej mieszkańcach. I od lat szukam bohaterów tej ziemi. Na jedno życie mogło nałożyć się tyle tragedii i przeżyć. Próbuję w swoich książkach odnaleźć tych zapomnianych bohaterów – powiedział Zbigniew Klimaszewski.
Literatura, muzyka klasyczna
Waldemar Smaszcz jest wybitną postacią w polskiej literaturze. Świadczy o tym jego bogaty przeszło 45-letni dorobek w zakresie krytyki literackiej i eseistyki oraz opracowań redakcyjnych. Znajomość literatury polskiej a w szczególności epoki romantyzmu i 20-lecia międzywojennego zdobył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po ukończeniu studiów do 1984 r. pracował w Instytucie Filologii Polskiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Członek Związku Literatów Polskich od 1984 r. Waldemar Smaszcz otrzymał nagrodę za całokształt wybitnych osiągnięć literackich o istotnym znaczeniu dla kultury kraju i województwa podlaskiego.
Zuzanna Sosnowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia. Jest laureatką 1 nagrody ex aequo na X Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz ośmiu nagród specjalnych. Konkurs ten należy do najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu w Europie. Jest laureatką wielu innych konkursów krajowych i międzynarodowych.
Nagroda Marszałka przyznana jest za całokształt dotychczasowej działalności Zuzanny Sosnowskiej w dziedzinie muzyki klasycznej. Poprzez wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, zdobycie ponad 20 nagród na narodowych i międzynarodowych konkursach muzycznych oraz aktywną działalność koncertową zarówno w kraju jak i za granicą. Wiolonczelistka promuje swoim nazwiskiem województwo podlaskie, a wręcz reprezentuje całą Polskę na arenie międzynarodowej.
- Po 22 latach grania na wiolonczeli, więcej udaje mi się wyrazić dźwiękiem, niż słowem. Wyróżnienie świadczy o tym, że jestem wspierana przez region. Ważna jest wiara innych ludzi, bez tego nic bym nie osiągnęła. Jest to motywacja do dalszej pracy - powiedziała Zuzanna.
Zespoły Pieśni i Tańca i Uniwersytet Trzeciego Wieku
Mirosław Szymański Nagroda przyznana za 35 lat pracy z Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca Skowronki. Mirosław Szymański jako założyciel, opiekun, choreograf, menager Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Skowronki wychował setki absolwentów, którzy pokochali podlaski i polski folklor. Od najmłodszych lat Mirosław Szymański zaszczepia w dzieciach szacunek do tradycji, polskiego stroju, tańca i śpiewu. Ucząc tańca, śpiewu, dba o jego autentyzm i charakterystyczne dla danego regionu detale. Dzięki wyjazdom, członkowie zespołu mają niepowtarzalną szansę zobaczenia wspaniałych miejsc i obcych krajów, poznania nowych ludzi, poznania języków obcych.
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach powstał w 2009 r. z inicjatywy p. Józefy Bajdy - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy. Uniwersytet działa przy Bibliotece i liczy ponad 100 członków. Celem statutowym UTW jest integrowanie środowiska seniorskiego, stymulowanie rozwoju osobowego oraz sprawności intelektualnej i fizycznej ludzi starszych poprzez edukację i aktywizację społeczną, a także promocja kultury regionalnej, kultywowanie tradycji, historii i kultury polskiej. Patronat naukowy nad UTW sprawuje Rektor Uniwersytetu w Białymstoku.
Słuchacze spotykają się na zajęciach prowadzonych w formie wykładów (raz w miesiącu), na zajęciach w sekcjach i zespołach zainteresowań. UTW organizuje także imprezy okolicznościowe, spotkania, prelekcje, wycieczki.
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna - nagroda dla jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce jest wyjątkowym podkreśleniem, uhonorowaniem i uznaniem całokształtu działalności Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna od 70 lat kultywującego i propagującego rodzimą kulturę.
To też uznanie dla osiągnięć Zespołu o istotnym znaczeniu dla rozwoju twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zespół z pietyzmem i charyzmą rekonstruuje tradycje taneczne wielokulturowej Suwalszczyzny, ale prezentuje też taneczne opowieści o innych regionach Polski, realizując w ten sposób ważną edukacyjną misję. Ponadto animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą. Twórczość Zespołu można zdefiniować jako opowieść o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny, regionach Polski i Europy z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, tradycji i folkloru.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl