Marszałek przyznał nagrody dla ludzi kultury
Marszałek Województwa Podlaskiego wyróżnił osoby i podmioty, które w sposób szczególny zasłużyły się dla kultury w naszym regionie. Nagroda dla każdego z wyróżnionych wyniesie 10 tys. zł.
UMWP
Za sezon artystyczny 2021/2022 nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzyma w sumie dziewięć osób i podmiotów. Taką decyzję podjął zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek (3.11).
– Przyznanie przez Zarząd Województwa Podlaskiego nagród za te osiągnięcia jest niezwykle istotnym narzędziem sprawowania mecenatu przez Samorząd Województwa Podlaskiego nad twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury – stwierdził marszałek Artur Kosicki.
Nagrody otrzymają: Marta Gredel-Iwaniuk, która jest inicjatorką i opiekunką artystyczną Studia Piosenki Estradowej, które od 15 lat działa przy Hajnowskim Domu Kultury a także autorką płyty Hajnówka moje miasto; Anna Moniuszko współpracująca z Chórem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, z którym jako dyrygentka zdobyła wiele nagród w kraju i za granicą, jest pomysłodawczynią i koordynatorką wielu przedsięwzięć muzycznych oraz Władysław Pietruk – grafik, rysownik, malarz, który utrwala podlaskie zabytki i świątynie, jest jedynym z największych dokumentalistów Podlaskiego, wydał 49 tek z rysunkami architektury i przyrody oraz dwa albumy.
Ponadto zarząd wyróżnił Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej za całokształt działalności mającej na celu ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o ziemi bielskiej, a także Jerzego Chmielewskiego za dokonania w działalności redaktorskiej, publicystycznej i badawczej na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej. Chmielewski jest dziennikarzem, publicystą, badaczem lokalnej historii, redaktorem naczelnym białoruskiego społeczno-kulturalnego miesięcznika Czasopis.
Nagrodę przyznano również Małgorzacie Krystynie Frąckiewicz – językoznawczyni, badaczce gwary łomżyńskiej i nazwisk łomżyńskich, regionalistce. Od wielu lat prowadzi ona działalność naukową jako popularyzatorka wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Stworzyła stronę internetową, która jest bazą identyfikacji tożsamości mieszkańców.
Nagroda powędruje także do Zespołu Pieśni HDK Echo Puszczy, który od 40 lat promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem. Koncertuje w Polsce, Białorusi Litwie, Estonii, Słowacji, Czechach i w Grecji. Kultywuje tradycje ludowe, wyrosłe z tradycji i języków obydwu kultur.
Zespół Tańca Ludowego Przepiórka, który od 30 lat bierze udział w turniejach, konkursach i festiwalach tańca w Polce i za granicą otrzyma nagrodę marszałka. Grupę tworzą dzieci i młodzież. Zespół promuje podlaskie tradycje kulturowe związane z tańcem i obrzędowością. Repertuar tworzą pieśni i tańce w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.
Nagrodą wyróżniono również Magdalenę Wołowską – pracownika Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, kustosza muzealnego, autorkę publikacji naukowych i popularnonaukowych, inicjatorkę wprowadzenia do pracy w muzeum nowych form działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Magdalena Wołowska jest ponadto autorką scenariuszy widowisk i rekonstrukcji historycznych, gier miejskich i akcji społecznościowych.
Laureaci zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl