Kultura i Rozrywka

Wróć

Maroko w obiektywie Tomka Sikory. Finisaż wystawy w Galerii Amitu

2012-09-14 00:00:00
W niedzielę, 16 września miłośnicy autorskiej fotografii mają ostatnią szansę obejrzenia wystawy pt. Maroko Tomka Sikory. Finisaż będzie połączony ze spotkaniem autorskim oraz pokazem projektów multimedialnych artysty.
materiały Galerii Amitu
- Wylądowawszy w Maroku poczułem się jak człowiek z innej planety. Aby przekazać to moje zdziwienie, szacunek dla kultury, postanowiłem opowiadać światłem, formą, plastyką, a nie konkretami, by nie pozbawiać oglądających możliwości własnej interpretacji - wyznał Tomek Sikora, fotograf. Wystawę w Galerii Amitu tworzą malarskie fotografie, fatamorgany uchwycone w kadry, obrazy na granicy jawy i snu.

Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie, w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. W wieku 20 lat wyjechał na rok do Paryża gdzie zajął się poważnie fotografią. Po powrocie do Polski przez 10 lat pracował jako fotoreporter dla tygodnika ilustrowanego Perspektywy. W tym czasie współpracował także z czołowymi polskimi grafikami tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 zrealizował 2 duże projekty fotograficzne: Album i Alicja w Krainie Czarów, które były surrealistyczną wizją świata i w 1980 roku zostały wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu na wystawie Biennale Młodych. Zaczął wtedy wystawiać także w innych krajach Europy i w USA. Od 1979 r. jest aktywnym członkiem ZPAF. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts. Następnie założył studio fotografii reklamowej oraz kontynuował swoją działalność artystyczną. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Od 1996 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich ( 33 ) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Od 1999 roku pracuje nad projektem Przejrzystość Rzeczy, wystawianym już dziewięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Od 2006 realizuje krótkie filmiki animowane oparte na fotgografii Fotografia ruchoma. Powstały trzy cykle: Pan Jajo , Kobieta , oraz Usłyszane w ciszy. Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album Światłoczuły zaiwerający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory.

Początek o godz. 16.

O wydarzeniu: Finisaż wystawy Maroko w Galerii Amitu
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl