Manufaktura Mody już gotowa. Dzięki niej uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności
We wtorek (31.05) zaprezentowano dwa projekty zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Centrum Aktywności Lokalnej Osiedla Sienkiewicza i Manufaktura Mody zyskały kolejno 923 i 919 głosów białostoczan.
Malwina Witkowska
Projekty warte milion
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica, przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku zrealizowane zostały dwa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jest to Centrum Aktywności Lokalnej Osiedla Sienkiewicza oraz Manufaktury Mody.
- Cieszymy się, że szkoła jest bardzo aktywna i wykorzystuje możliwości, które służą z jednej strony integrowaniu miejscowej społeczności, a drugi projekt jest dla młodzieży, aby mogła tutaj się rozwijać i być może po latach będzie więcej takich osób, którymi będziemy mogli się szczycić jeżeli chodzi o projektowanie - rozpoczął prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Pewnie duża grupa będzie też pracowała przy modzie, bo moda zawsze jakaś będzie. To nie ulega wątpliwości, ona się oczywiście zmienia, dlatego jest ciągła praca dla tych, którzy przy tym pracują - dodał włodarz miasta.
Szkoła otrzymała łącznie na oba projekty ok. 1 mln zł.
- Jest to niebagatelna kwota i cieszymy się, że tak dobrze te środki zostały spożytkowane. Mamy w tej chwili namacalny dowód znakomitej pracy samorządu ze szkołą. Przygotowaliśmy sale dydaktyczne, sale lekcyjne, sale praktycznej nauki zawodu, jak również Centrum Aktywności Lokalnej, które jest nie tylko dla naszych uczniów, ale i społeczności lokalnej osiedla Sienkiewicza - tłumaczył dyrektor szkoły Mariusz Penza.
Inwestycja polepszyła warunki uczniów
Inwestycja obejmowała kompletny remont, wymianę sieci teleinformatycznej, sieci elektrycznej, pojawiły się nowe meble, sprzęt czy gry.
- To wszystko ma stworzyć dla nas jako placówki edukacyjnej dodatkowe możliwości i polepszyć warunki dla uczącej się w naszej szkole młodzieży - podkreślił dyrektor.
W szkole najpierw wielką metamorfozę przeszła biblioteka:
- Moja klasa, jak i reszta uczniów chętnie tu przychodzi i spędza wolny czas. Mamy dużo książek, są dostępne komputery, na których możemy popracować, kiedy tego potrzebujemy - powiedziała Kamila z kl. III.
Teraz dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy się zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego drugi projekt.
- Dzięki Manufakturze Mody uzyskaliśmy odświeżone pracownie, dzięki którym mamy łatwość spełniania naszych marzeń i pracy kreatywnej - stwierdził Adam z kl. II.
- Teraz nasze prace, czy to konkursowe czy zwykłe ćwiczenia lekcyjne wykonujemy ze znacznie większym zaangażowaniem i chęcią. Wygląd sal znacznie poprawił nasze podejście - dodał Kacper z kl. III.
Białostocka szkoła coraz bardziej widoczna w Polsce
Dyrektor pochwalił się także, że w ostatnich dniach uczeń szkoły zajął 1. miejsce na ogólnopolskim konkursie projektowania odzieży w Radomiu.
- Powinniśmy wszyscy cieszyć się, że inwestuje się w młodzież i w edukację. Białostockie szkoły stają się coraz bardziej widoczne na arenie ogólnopolskiej. To jest wartość, która jest nie do ocenienia. Kiedy inwestujemy w uczniów, to inwestujemy w przyszłe pokolenia białostoczan i w społeczeństwo, które będzie funkcjonowało przez najbliższe lata - zaznaczyła Barbara Piekut, projektantka mody współpracująca z placówką.
Podczas wydarzenia została wyłoniona również zwyciężczyni konkursu na logo Centrum Aktywności Lokalnej. Została nią Małgorzata Winki z klasy II.
- Z jednej strony to oczywiście wielka satysfakcja, a z drugiej strony to logo będzie używane przez wiele lat i będzie się kojarzyło z twoim imieniem i nazwiskiem - gratulował prezydent Truskolaski. - Gdybyś projektowała mural, to pewnie tej daty 1846-2016 by nie było - zażartował nawiązując do muralu znajdującego się na budynku szkoły (mural pojawił się na elewacji w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, dlatego też pod imieniem i nazwiskiem umieszczono taką datę. Ostatecznie miasto zdecydowało, że ją niebawem przemaluje, by nie sugerowała, że Sienkiewicz żył 170 lat).
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl