Aktualności

Wróć

Mamy ponad 2,6 tys. żubrów. Wciąż rośnie ich populacja

2023-04-20 10:31:19
W Polsce w ciągu roku przybyło ponad 170 żubrów. Jeśli tempo wzrostu będzie podobne, to za 2-3 lata możemy mieć 3 tys. żubrów.
Białowieski Park Narodowy
Według danych Księgi Rodowodowej Żubrów liczebność żubrów w Polsce na dzień 31 grudnia 2022 r. wyniosła 2603 osobniki. W tej liczbie 209 żubrów – 74 samce i 135 samic – znajdowało się w hodowlach zamkniętych, czyli ogrodach zoologicznych oraz zagrodach pokazowych i hodowlanych, zaś 2394 żubry żyły na wolności.

- W ciągu roku przybyło ponad 170 żubrów. Jeśli tempo wzrostu polskiej populacji tego gatunku będzie w kolejnych latach podobne, to za 2-3 lata możemy mieć w Polsce 3 tys. żubrów - przekazał Białowieski Park Narodowy.

Aktualnie w Polsce żyje 8 wolnych stad żubrów. Najwięcej, bo aż 829 żyje w Puszczy Białowieskiej. Z kolei Bieszczady stanowią drugą największą w Polsce osadę dla tych zwierząt. W zachodniej Polsce żyje z kolei 349 żubrów. Jeżeli chodzi o województwo podlaskie, prócz białowieskiego stada, żubry żują w Puszczy Knyszyńskiej (298) oraz w Puszczy Augustowskiej (23). Z kolei na pojezierzu mazurskim, a dokładniej w Puszczy Boreckiej żyje 127 żubrów. Lasy Janowskie (woj. podkarpackie/lubelskie) i Puszcza Romincka (woj. warmińsko-mazurskie) mają po 9 osobników.

Osoby, które chcą zwiedzić Puszczę Białowieską muszą być przygotowane na spotkanie z żubrem. Aby przebiegło ono bezpiecznie, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad - przede wszystkim zachować min. 50 metrów odległości od żubra oraz zachować ciszę. Władze BPN uczulają, aby nie dokarmiać żubrów, nie rzucać w nich przedmiotów, a psy trzymać na smyczy. Jeżeli żubr okazuje oznaki niepokoju (kręci głową, grzebie racicami w ziemi, kręci ogonem) należy się oddalić. W związku z tym, że niedługo nadejdzie pora pierwszych narodzin żubrzych cieląt, dlatego należy zachować tym większą ostrożność, ponieważ wtedy samice wykazują szczególną czujność w ochronie młodych.

Jeżeli zauważymy agresywne żubry lub nie wykazujące bojaźni przed człowiekiem, poinformujmy o tym pracowników Białowieskiego Parku Narodowego.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl