Praca

Wróć

Mama do pracy, a tata z dzieckiem w domu – jakie świadczenia im przysługują?

2020-06-23 13:32:40
23 czerwca obchodzimy dzień ojca. Każdy mężczyzna chce spędzić z maluszkiem jak najwięcej czasu, choć nie każdy wie z jakich świadczeń może skorzystać. Rodzicom przysługuje nie tylko urlop macierzyński, ale również ojcowski i rodzinny.
pixabay.com
Tata na macierzyńskim

Każdy mężczyzna, który jest ubezpieczony w ZUS, może starać się o świadczenia związane z narodzinami dziecka. Na czas opieki może otrzymać zasiłek macierzyński, rodzicielski i ojcowski.

- W województwie podlaskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku wypłacono zasiłek macierzyński blisko 9,5 tysiącom kobiet. W tym samym czasie z zasiłku macierzyńskiego skorzystało 1,7 tys. mężczyzn, w większości był on wypłacany za okres urlopu ojcowskiego - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Urlop macierzyński trwa 52 tygodnie, choć pierwsze 14 jest zarezerwowane tylko dla matki. Później opiekę może przejąć ojciec, a kobieta wówczas może wrócić do pracy.

Urlop rodzicielski i ojcowski

Do ukończenia przez dziecko 6 roku życia, oboje rodziców mogą wykorzystać dodatkowe 32 tygodnie urlopu. Od stycznia do kwietnia 2020 r. z urlopu rodzicielskiego w województwie podlaskim skorzystało 6,9 tys. rodziców, w tym 43 mężczyzn.

Ubezpieczony tata ma dodatkowe prawo do urlopu ojcowskiego trwającego 2 tygodnie.

- Trzeba przyznać, że ta forma uprawnienia, jest najczęściej wykorzystywana przez tatusiów. Przez pierwsze cztery miesiące tego roku w Podlaskiem skorzystało z niej 1 604 ojców, a w całym kraju ponad 61 tysięcy - dodaje rzeczniczka.

Wniosek o zasiłek

Jeśli mężczyzna stara się o urlop ojcowski, musi dostarczyć do ZUS oryginalny akt urodzenia dziecka (skrócony odpis), wypełniony wniosek (formularz ZUS ZAO) oraz formularz ZUS Z-3b. Składane dokumenty muszą zawierać informację w jakim okresie chce skorzystać z urlopu.
Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl