Mały ZUS - już od stycznia
Od 1 stycznia niektórzy przedsiębiorcy będą mieli możliwość obniżenia składek – chodzi o tzw. mały ZUS. Kto może skorzystać z tej opcji i z czym się ona wiąże?
Justyna Fiedoruk
Mały ZUS od 1 stycznia
Od stycznia, a więc już za kilka dni, część przedsiębiorców będzie mogła obniżyć swoje składki. Chodzi o mały ZUS. Z takiej możliwości skorzystają osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę. Będą wówczas mogły opłacać składki w zależności od przychodów, które osiągają. Oferta dotyczy m.in. tych przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność gospodarczą przez minimum 60 dni.
- Aby skorzystać z tego uprawnienie, działalność gospodarcza musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych oraz przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym - jeśli była prowadzona przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w 2018 r. to kwota 63 000 zł) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych przepisów
Nie wszyscy mogą skorzystać z małego ZUS-u. Opcja ta nie jest dostępna przede wszystkim dla osób, które w ubiegłym roku prowadziły własną działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT czy podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności. Mniejszych składek nie mogą także opłacać przedsiębiorcy, którzy spełniają warunku do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia oraz ci, którzy wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Ile czasu można płacić niższe składki? Maksymalnie przez 36 miesięcy. Trzeba mieć na uwadze, że przedsiębiorca dopiero rozpoczynający działalność nie może od razu skorzystać z małego ZUS-u, bowiem jednym z warunków jest to, że osoba musi prowadzić firmę minimum przez 60 dni w poprzednim roku.
- Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start i/lub preferencyjnych składek ZUS. Korzystanie z nich wiąże się z mniejszą liczbą formalności – informuje Krupicka.
Decydując się na niższe składki, trzeba pamiętać, że ma to wpływ na wysokość innych świadczeń, np. zasiłku macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego czy opiekuńczego.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl