Kultura i Rozrywka

Wróć

Mały wypad za miasto? Na ten Festiwal warto się wybrać

2021-07-19 07:51:48
Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze to letnia impreza, która co roku przyciąga tłumy fanów i fanek muzyki etno szeroko pojętej. Wydarzenie to koncerty, warsztaty, dyskusje, targ rękodzieła. Od wielu lat organizatorzy dbają o wysoką jakość zarówno występów, jak i wydarzeń towarzyszących.
Maciej Safaryn
Jeśli chcecie spędzić kilka dni poza miastem, w niesamowitej festiwalowej atmosferze – wybierzcie się w dniach 23-25 lipca do Czeremchy, miejscowości na podlaskim pograniczu, w której to odbędzie się już XXVI edycja Festiwalu Wielu Kultur i Narodów.

Wydarzenie to każdego roku stawia na świetnie wyselekcjonowaną muzykę przede wszystkim folk, etno i ludową. Lecz nie tylko, swój koncert miały też takie zespoły jak Raz Dwa Trzy czy VooVoo.

Festiwal w Czeremsze jest jedną z najlepszych imprez folkowych w Polsce. Imprezę odwiedzili uznani artyści z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Czech, Słowenii, Albanii, Rosji, Estonii, Portugalii, Rumunii, Argentyny, Wenezueli, Zimbabwe, Burkina Faso i USA. Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, a gospodarzem znany w Polsce zespół folkowy Czeremszyna.

Z wiejskiego podwórza (bo taki podtytuł nosi festiwal) to nie tylko koncerty zespołów inspirujących się muzyką ludową, to również spektakle i pokazy sztuki ludowej, to warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne, kulinarne, wystawy, pokazy filmów, międzynarodowa konferencja, jarmark rękodzieła podczas, którego prezentują się twórcy ludowi. W czasie festiwalu odbywa się konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną z udziałem jury złożonego ze znanych polskich kucharzy Joanny Jakubiuk, Jana Kuronia, Giena Mientkiewicza i Zbyszka Kmiecia, a w pierwszych latach nieżyjącego już Macieja Kuronia. Twarzą i konferansjerem festiwalu jest znany polski aktor teatralny i telewizyjny, góral z pochodzenia Staszek Jaskułka.

Podczas trwania Festiwalu niewielkie miasteczko zamienia się w prawdziwe festiwalowe centrum. Panuje radosny nastrój, przepełniony muzyką, rozmowami, którym towarzyszy smaczna regionalna kuchnia, rzemieślnicze wyroby. Da się poczuć klimat autentycznego folkloru.

W tym roku wystąpią m.in.: Fanfara Awentura, Vołosi, Kroke, Daj Ognia, Dzikie Jabłka, odbędą się spektakle Teatru Pod Orzełkiem oraz Walny Teatr, spotkania autorskie, wystawy.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl