Mały łazik – wielkie dokonanie. Urządzenie uczniów LO PB nagrodzone
Uczniowie liceum działającego przy Politechnice Białostockiej mogą pochwalić się sporymi sukcesami. Doceniono ich łazika w konkursie Eko-czynni.
pb
Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli elektryczny pojazd EV-Wozduch. Ten niewielki łazik bada zanieczyszczenie powietrza.
- Chodząc do szkoły zauważyliśmy, że powietrze w Białymstoku jest zanieczyszczone – mówi Sandra Mordasewicz, uczennica II klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Dlatego wspólnie z kolegami z klasy – Sergiuszem Jakuszewiczem i Mateuszem Kraśnickim postanowili zbudować pojazd-robota, który będzie kontrolował jakość powietrza.
Skonstruowany przez młodzież łazik został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu Eko-czynni i zajął II miejsce w kategorii eko-projekty – projekty realizowane. Licealiści otrzymali w nagrodę 10 tys. zł, a ich opiekun, którym jest nauczyciel fizyki i robotyki w ALO mgr Grzegorz Nowik - 3 tys. zł.
– Te pieniądze przeznaczymy na budowę następcy naszego łazika – deklaruje Sergiusz Jakuszewicz z ekipy młodych konstruktorów. To będzie EV-Wozduch 2.
Młodzież LO PB przyznaje, że obserwuje prace starszych kolegów z koła naukowego Argo Team, którzy od lat budują na Politechnice Białostockiej łaziki marsjańskie.
- To bezcenna wiedza i praktyka – cieszy się Jakuszewicz.
Czym wyróżnia się łazik EX-Wozduch 1? Przede wszystkim sam jeździ i zbiera dane dotyczące jakości powietrza. Poza tym zebrane informacje przekazuje na ogólnodostępną stronę internetową, dzięki czemu każdy może je poznać.
Twórcy ekologicznego łazika – Sandra Mordasewicz, Sergiusz Jakuszewicz i Mateusz Kraśnicki – zostali już wcześniej nagrodzeni w kilku konkursach (Konstruktorzy marzeń, Elektronika, by żyło się łatwiej), ale dzięki wsparciu Miasta Białystok promują swój pomysł na kolejnych zawodach w całej Polsce, m.in.: E(x)plory, Młody innowator, El-Robo-Mech, EKOczynn, Runda T i Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Młodzi ludzie chcą w przyszłości rozwijać swoje projekty i pomysły np. poprzez instalowanie czujników jakości powietrza na budynkach użyteczności publicznej.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl