Kultura i Rozrywka

Wróć

Mali widzowie zasiądą na poduszkach. Poznajcie historię Karmelka

2018-05-22 17:06:54
Karmelek to spektakl dla najmłodszych widzów. Jego premierę Białostocki Teatr Lalek zaplanował 1 czerwca, w Dzień Dziecka.
Anna Dycha
Twórcy spektaklu zapraszają do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą najmniejsi widzowie.

Rymowany tekst, a muzyka wpada w ucho

Autorką sztuki jest znana białostockim widzom dramaturg - Marta Guśniowska. Tekst - trzeba dodać, że rymowany - został nagrodzony w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży ogłoszonym przez Centrum Sztuki Dziecka w 2017 r. Jest to kolejne przedstawienie, które BTL przygotowuje we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Spektakl reżyseruje Roksana Miner.

- Nie miałam jeszcze okazji przygotowywać spektaklu dla tak małego widza - przyznaje reżyserka. - To będzie ciepła i pełna humoru opowieść.

Muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz. Pytany o to, czy inaczej komponuje się dla młodych widzów, odpowiada:

- Widzę, że małe dzieci reagują na muzykę, która podoba się starszym. Do wszystkich staram się podchodzić jednakowo poważnie. Piosenki muszą mieć świetną melodię, która wpada w ucho, ale też dobry tekst.

Spotkanie młodości z doświadczeniem

W roli Karmelka widzowie zobaczą Macieja Zalewskiego - studenta Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej.

- Dużo wyniosłem z tej pracy. Mogłem uczyć się od doświadczonych aktorów - Alicji Bach Pawła S. Szymańskiego. Jaki jest Karmelek? To pełen energii i zapału piesek, który nie poddaje się w poszukiwaniach. Nie daje wełny ani mleka, ale coś przecież musi dawać. Jest przyjacielem. Sztuka mówi o tym, że każdy może odnaleźć w sobie coś wartościowego - często są to rzeczy niematerialne - opowiada o swojej roli Maciej Zalewski.

Roksana Miner dodaje: - Dla mnie to było piękne spotkanie. Etos pracy, który poznałam w Białostockim Teatrze Lalek jest już niestety niespotykany gdzie indziej. Pracują tutaj fantastyczni aktorzy.

Alicja Bach jest zdania, że praca z Roksaną Miner i Maciejem Zalewskim niczym nie różniła się od pracy z bardziej doświadczonymi kolegami.

- Uważam, że Roksana i Maciek to zawodowcy. Swoje pierwsze kroki na scenie BTL stawiałam 40 lat temu. Nie wiedziałam nic i obserwowałam starszych kolegów - wspomina aktorka.

Także Paweł S. Szymański nie ukrywa, że podczas pracy nad tą produkcją przypomniał sobie swój start w BTL-u.

- Razem z Alicją spotykamy się okazjonalnie i muzykujemy. Po 30 latach wspólnej pracy mamy przyjemność spotkać się jako para sceniczna - cieszy się aktor.

Alicja Bach zagra w spektaklu na skrzypcach, Paweł S. Szymański towarzyszyć jej będzie na gitarze.

Premiera na Dzień Dziecka

Przedstawienie ma też atrakcyjną stronę wizualną. Widzowie zobaczą różne rodzaje lalek, m.in. jawajki, sycylijkę (Karmelek), lalkę stolikową czy przypominającą kukłę (Kogut). Scenografię zaprojektowała Halina Zalewska-Słobodzianek. Dzieci zasiądą na kolorowych poduchach - spektakl mogą obejrzeć nawet trzylatki.

Premiera odbędzie się w piątek (1 czerwca) o godz. 16.00. Terminy pokazów przedpremierowych: 23-25 maja (godz. 9.00), 27 maja (godz. 13.00), 29-30 maja (godz. 9.00) i 1 czerwca (godz. 10.00). Pozostałe pokazy: 3 czerwca (godz. 14.00 i 16.00), 5-7 czerwca (godz. 10.00) i 8 czerwca (godz. 9.00).

Repertuar Białostockiego Teatru Lalek
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl