Malarstwo Jurkowskiego i Grafiki Dworakowskiego w Arsenale
Siedemdziesiąt plus i 2010 to tytuły nowych wystaw w Galerii Arsenał. Pierwszy z nich podkreśla, że wystawa jest podsumowanie dotychczasowej twórczości malarza Wiesława Jurkowskieo, drugi odnosi się do prac Andrzeja Dworakowskiego.
materiały organizatora
W ubiegłym roku Wiesław Jurkowski obchodził siedemdziesiąte urodziny, lecz większy pokaz prac, wystawa retrospektywna stworzony z około pięćdziesięciu lat, twórczości odbywa się z niewielkim opóźnieniem. Stąd tytuł Siedemdziesiąt plus. Kurator wystawy, Kamil Kopania zdradza: ten plus jest ważny, bo po siedemdziesiątce nic się w życiu Wiesława Jurkowskiego - jeśli chodzi o aktywność twórczą - nie zmieniło. Nie stoi w miejscu, rozwija się, właśnie rozpoczął nowy okres poszukiwań malarskich, związanych z analizą natury.
Założeniem wystawy jest przedstawienie całej dotychczasowej drogi twórczej Wiesława Jurkowskiego. Stąd w Arsenale będzie można oglądać pierwsze prace, powstałe jeszcze w czasie studiów i późniejsze, te realistyczne i świadczące o fascynacji osiągnięciami impresjonistów i postimpresjonistów, a także twórczością Picassa i wiele innych.
Drugą wystawą, która zostanie otworzona tego wieczoru są prace Andrzeja Dworakowskiego - grafika, malarza, scenografa związanego z Białymstokiem. Od 1976 roku razem z Markiem Jaromskim, Andrzejem Kaliną tworzą grupę Warsztat. Pod koniec lat osiemdziesiątych został wykładowcą Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Jest grafikiem Białostockiego Teatru Lalek, a także współorganizatorem i pomysłodawcą (obok Tomasza Kukawskiego) projektu wystawienniczego Graficzny Białystok.
Wernisaż obu wystaw o godz. 18 w piątek, 19 listopada w Galerii Arsenał.
MAG