Makijaż, który przywraca uśmiech po chorobie. Wyjątkowa inicjatywa
Przez wyniszczającą organizmy walkę z rakiem, po chemioterapii, straciły włosy i brwi, a by zapobiec dalszej chorobie - piersi. Znacząco też spadło ich poczucie własnej wartości. Teraz w ramach charytatywnej akcji rekonstrukcji brodawek sutkowych, znów mogą poczuć się piękne.
pixabay.com
Nowotwór to z całą pewnością plaga XXI wieku. Skutki wyniszczającej chemioterapii odciskają piętno na wyglądzie i samopoczuciu osoby chorej. Jeszcze bardziej zabieg mastektomii. To trudna sytuacja, zwłaszcza dla kobiet.
Aby przywrócić uśmiech...
Karolina Kędzia z białostockiego salonu urody Capri (przy ul. Owsianej 2B) jestem licencjonowanym kosmetologiem i linergistką, która chce pomagać kobietom po mastektomii i w trakcie leczenia nowotworów. Jej serce poruszyły historie osób po przebytych chorobach, dlatego poprzez makijaż chce poprawiać samopoczucie pacjentek.
Pani Karolina dołączyła do Akcji MakiJAż, w ramach której wykonuje bezpłatną pigmentację rekonstrukcji brodawek sutkowych.
- Zabieg rekonstrukcji otoczki brodawki sutkowej to niezwykle ważny element terapii powrotu do zdrowia pacjentek po przebytej chorobie nowotworowej. Ma na celu podniesienie własnej samooceny, polepszenie samopoczucia pacjentek oraz pozwala odzyskać doby stan psychiczny, co ma ogromny wpływ na stan zdrowia pacjentki. Zabieg rekonstrukcji otoczki brodawki wykonuje się kobietom po mastektomii oraz rekonstrukcji piersi i zazwyczaj jest to końcowy etap odtworzenia naturalnego wyglądu klatki piersiowej pacjentki – mówi Karolina Kędzia z Salonu Urody Capri.
Ponadto w ramach Akcji MakiJAż wykonywany jest w promocyjnej cenie makijaż permanentny brwi (koszt 150 zł).
Rekonstrukcja otoczki brodawki sutkowej
Taki zabieg polega na umieszczeniu pod skórą barwnika medycznego i ma na celu jak najbardziej naturalne odtworzenie struktury, tekstury i koloru naturalnej otoczki brodawki sutkowej.
- Artystyczne kreowanie wizerunku areoli, daje niesamowity efekt trójwymiarowości nawet piersi bez przeszczepu rekonstrukcji sutka. Pigmentacja medyczna daje ogromne możliwości zmiany, koloru, kształtu oraz wyrównania brakujących elementów, czy też kamuflażu blizn na piersiach kobiet – tłumaczy Karolina Kędzia.
A po zabiegu...
Tuż po wykonanym zabiegu należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad, przede wszystkim nie należy moczyć wodą, ani myć mydłem miejsca poddawanego pigmentacji. Nie można też samemu usuwać strupków, co może wpłynąć na bliznowacenie lub nie przyjęcie się barwnika w skórze, nie można również opalać miejsca pigmentacji i korzystać z sauny, basenu, jacuzzi oraz nie dotykać przed wygojeniem. Po zabiegu pacjentki czeka jeszcze wizyta kontrolna i korekta.
Jak mówi Karolina Kędzia, niestety nie każda z kobiet może poddać się zabiegowi rekonstrukcji brodawki sutkowej. Oczywiście konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: cukrzyca, łuszczyca, zażywanie leków sterydowych (w konsultacji z lekarzem), hemofilia bądź leki znacząco rozrzedzające krew, poziom leukocytów - zbyt niski (poniżej 3000) również dyskwalifikuje zabieg.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl