Makiety zwierząt, budki lęgowe, plac zabaw, leśne puzzle, labirynt - sprawdź leśną ścieżkę
Nie lada gratka dla fanów podziwiania flory i fauny - czyli coś dla starszych i dla młodszych. Sprawdź, jak prezentuje się ścieżka edukacyjna w gminie Siemiatycze. Wstęp jest bezpłatny.
Krzysztof Duszyński/UMWP
Makiety zwierząt naturalnych rozmiarów, figury grzybów, budki lęgowe, dziesiątki tablic edukacyjnych, wiaty i ławki, plac zabaw – w takim miejscu nauka to przyjemność. A gdzie to wszystko się znajduje? W sosnowym lesie w sercu Wólki Nadbużnej w gminie Siemiatycze. Nadbużańskie tereny słyną z unikatowego piękna, a ekopark ma chronić zasoby bioróżnorodności i georóżnorodności ich krajobrazu.
Do ścieżki można dojechać z Białegostoku drogą krajową nr 19. Jej długość wynosi 700 metrów, a spacer w spokojnym tempie zajmie nie więcej niż 30 minut. Pomysł na połączenie ruchu na świeżym powietrzu z nauką przyciąga mnóstwo zainteresowanych. Szacuje się, że ścieżkę rocznie odwiedza około 25-30 tysięcy osób.
– To wyjątkowy, lokalny produkt turystyczny, przyciągający głównie rodziny z dziećmi i zorganizowane grupy szkolne. Taka oryginalna, inna lekcja przyrody na świeżym powietrzu – mówi Cezary Klimaszewski z Gminnego Ośrodka Kultury w Siemiatyczach.
Ścieżka bogata jest w eksponaty wielu gatunków fauny i flory w skali 1:1 oraz większe, dwa akwaria, a także infrastrukturę edukacyjną: tablice informacyjne, leśne puzzle, zegary przyrody, labirynt edukacyjny, koła ekologiczne, karmniki dla ptaków, w tym urządzenia dźwiękowe.
Wyznaczono także trasy dla pieszych i rowerzystów, parking. Znajduje się tu również budynek edukacyjno-administracyjny, w którym odbywają się ciekawe warsztaty.
Zadbany las sosnowy w sercu Wólki Nadbużnej, teraz będący miejscem do nauki, można odwiedzać siedem dni w tygodniu. Wstęp jest bezpłatny. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza powstała przy dofinansowaniu z funduszy europejskich, których dysponentem jest Samorząd Województwa Podlaskiego.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl