Białystok biało-czerwony, ale też unijny
Biało-czerwone flagi i dekoracje już pojawiły się w Białymstoku i będą zdobiły miasto do 4 maja. Oprócz flag, w oknach Pałacyku Gościnnego przy ul. Kilińskiego pojawią się kokardy narodowe, także brama Pałacu Branickich została odświętnie udekorowana.
W Białymstoku obchody świąt majowych rozpoczęły się już w piątek (29.04) modlitwą w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F. Natomiast w niedzielę (1.03) o godz. 10.00 zostanie odprawione nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej.
Miejskie wydarzenia związane z majowym weekendem wystartują w niedzielę (1.05). W 18. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, o godz. 9.00, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego na Rynku Kościuszki zostanie podniesiona flaga Unii Europejskiej. Centrum miasta zostanie przyozdobione flagami europejskimi, a na wyświetlaczach miejskich autobusów pojawi się napis UEtoMy.
Flagi dla białostoczan
W poniedziałek (2.05), w Dniu Flagi Państwowej, o godz. 10.00, z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, przy dźwiękach Mazura Dąbrowskiego, zostanie uroczyście podniesiona flaga PR na placu Komendy Chorągwi ZHP przy ul. Pałacowej w Białymstoku.
Natomiast w samo południe, przy pomniku Piłsudskiego, zaplanowano krótkie uroczystości z udziałem kompanii honorowej 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W programie jest podniesienie flagi RP, odegranie hymnu Polski i okolicznościowe przemówienie prezydenta miasta do mieszkańców.
Po uroczystościach mieszkańcom będą rozdawane flagi narodowe.
2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Przy tej okazji, zaraz po uroczystościach przy pomniku marszałka, nastąpi otwarcie wystawy Uwięzieni za polskość przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Andżelika Borys została wprawdzie zwolniona z więzienia i przebywa w areszcie domowym, ale Andrzej Poczobut i setki innych osób są ciągle więzieni przez reżim Łukaszenki.
Wiwat maj, 3 maj!
Przyjęta 3 maja 1791 r. konstytucja regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. 231. rocznicy jej uchwalenia będzie towarzyszyć wiele wydarzeń w Białymstoku i w regionie.
O godz. 9.00 oficjele złożą kwiaty przy pomniku Konstytucji 3 Maja w Parku Zwierzynieckim. Także o godz. 9.00 rozpocznie się uroczysta liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza św. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.
Główne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 12.30, tradycyjnie przy pomniku Piłsudskiego. W uroczystościach wezmą udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Artur Kosicki i władze Białegostoku.
Uczestnicy uroczystości na Rynku Kościuszki otrzymają kokardy, flagi i lizaki - wszystko w biało-czerwonych barwach. Przed wejściem do białostockiego ratusza, od godz. 11.30, będą zaś rozdawane flagi, historyczne wydawnictwa, płyty z Pieśniami Nabożnymi Franciszka Karpińskiego oraz biało-czerwone kotyliony, zrobione własnoręcznie przez pracowników Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.
Szczegóły:
Główne obchody 3 maja i majowe święta w Białymstoku
Piknik z wojskowym sprzętem i grochówką
3 maja od godz. 10.00 warto też zajrzeć na żołnierski piknik na placu przed Teatrem Dramatycznym. Dla każdego będzie pokaz sprzętu 16 Dywizji Zmechanizowanej, 18 pułku rozpoznawczego oraz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pokaz kadetów i grochówka. Z kolei na zainteresowanych służbą w szeregach Wojska Polskiego czekać będą przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Szczegóły:
Piknik Zostań żołnierzem RP
W Choroszczy m.in. Marsz z Flagą
W Choroszczy na 2 maja zaplanowano warsztaty wykonywania biało-czerwonych kotylionów. O godz. 17.00 ruszy zaś tradycyjny marsz z Flagą, który rozpocznie się przy M-GCKiS w Choroszczy i przejdzie przez pl. Brodowicza, a następnie ulicami: Sienkiewicza, Powstania Styczniowego, Mickiewicza, by ostatecznie zakończyć się na Rynku 11 Listopada.
Po nim, na Błoniach Jana Pawła II w Choroszczy, zaplanowano ognisko integracyjne przy kiełbaskach, w piknikowej atmosferze.
Obchody 3 maja rozpoczną się o godz. 11.00 mszą św. za Ojczyznę. Tuż po mszy odbędą się główne uroczystości. W programie są przemówienia historyczne, złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Na zakończenie - wspólne pamiątkowe zdjęcie.
W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu o godz. 15.00 koncert patriotyczny da zespół „Rytmy Czasu”. Tuż po nim odbędzie Kawiarenka Historyczna. Na godz. 17.00 zaplanowano towarzyski mecz piłkarski w stylu retro. Naprzeciwko siebie, w charakterystycznych przedwojennych strojach sportowych, staną piłkarze-rekonstruktorzy: Strzelec Choroszcz oraz Jagiellonia Białystok.
Szczegóły:
Majowe święta patriotyczne w Gminie Choroszcz
W Supraślu powstanie żywa flaga
Obchody 3 maja w Supraślu rozpoczną się o godz. 7.30 liturgią św. w intencji Ojczyzny w Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, a o godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. z udziałem duchownego z Ukrainy w Kościele NMP Królowej Polski.
O godz. 12.15 w Ogrodzie Saskim rozpoczną się uroczystości upamiętniające Konstytucję 3 Maja. Zorganizowano je w asyście Husarii ze sztandarami. W programie są m.in. odegranie Hymnu Narodowego w przez orkiestrę, przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów i występy artystyczne. Atrakcją będzie z pewnością utworzona po raz kolejny przez mieszkańców Żywa flaga. Ponadto zostaną otwarte dwie wystawy plenerowe: poświęcona Konstytucja 3 Maja i wystawa motocykli. Zaplanowana jest również degustacja dań kuchni polskiej i ukraińskiej. Na maluchów będzie zaś czekał aktywny ogród animacyjny.
Szczegóły:
Obchody 3 maja w Supraślu
Piknik Rodzinny w Wasilkowie
W Wasilkowie obchody trzeciomajowe rozpoczną się o godz. 11.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele NMP Matki Miłosierdzia. Po nabożeństwie odbędą się uroczystości przy Kapliczce z udziałem orkiestry dętej. Po części oficjalnej czekają atrakcje Majowego Festynu Rodzinnego. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowano konkursy, animacje, stoisko malowania barw patriotycznych, watę cukrową oraz dmuchańce.
Szczegóły:
Oficjalne uroczystości z okazji 3 Maja i Festyn Rodzinny w Wasilkowie