Aktualności

Wróć

Magistrat na Rynku Kościuszki? Miasto zajmie budynek Archiwum

2014-09-17 00:00:00
Cały magistrat na Rynek Kościuszki raczej się nie przeniesie, ale jakiś departament urzędu - to możliwe. Miasto wymieni działki przy ul. Mickiewicza na zabytkowy budynek archiwum. Zgoda części radnych na zamianę już jest.
ESD
Archiwum Państwowe w Białymstoku myśli o budowie nowej siedziby. Już kilka lat temu zgłosiło się do magistratu, by pozyskać działkę na potrzeby inwestycyjno-budowlane. Jednocześnie zadeklarowało chęć zamiany nieruchomości przy Rynku Kościuszki 4 należącej do Skarbu Państwa.

Miasto wyraziło zgodę, by w zamian za atrakcyjną nieruchomość w centrum miasta dać archiwum działki przy ul. Mickiewicza. W 2013 r. minister kultury zgodził się na rozpoczęcie budowy budynku biurowo-magazynowego na potrzeby placówki wraz z budową miejsc postojowych, niezbędną infrastrukturą techniczną oraz budową zjazdu z ul. Mickiewicza. Archiwum otrzymało też wstępne stanowisko wojewody podlaskiego, iż brak jest przeszkód w dokonaniu zamiany.

Według operatów szacunkowych nieruchomości łącznie blisko półhektarowe działki przy ul. Mickiewicza są warte 1,701 mln zł brutto, zaś budynek przy Rynku Kościuszki - 1,864 mln zł. Teraz potrzebna jest zgoda Rady Miasta na dokonanie zamiany bez dopłaty (różnica to 162 490 zł).

Na środowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury Komunalnej radni pozytywnie zaopiniowali propozycję zamiany. Ostatecznie będzie jednak potrzebna zgoda całej rady miasta. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

W 2012 r. został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym działki gminne przy ul. Mickiewicza zostały przeznaczone pod zabudowę usługową wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi oraz zielenią urządzoną. Natomiast w ubiegłym roku zatwierdzono plan zagospodarowania, wg którego budynek archiwum przeznaczono pod lokalizację inwestycji celu publicznego i zakazano jego rozbudowy.

Barokowa-klasycystyczna siedziba archiwum w kształcie dworku szlacheckiego została wybudowana przez hetmana Jana Klemensa Branickiego w latach 1795–1807. Pierwotnie przeznaczona była na zbrojownię, jednak ostatecznie służyła jako magazyn sprzętu strażackiego. W czasie II wojny światowej została zniszczona, po czym odbudowano ją w nieco zmienionym kształcie. Tzw. dawny cekhauz jest wpisany do rejestru zabytków.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl