Kultura i Rozrywka

Wróć

Mądry, przenikliwy spektakl. Białostocka premiera sztuki Madagaskar

2021-12-06 10:44:33
Przedstawienie Madagaskar opowiada o trudnej przeszłości, o relacjach polsko-żydowskich, o imperialnych snach i marzeniach. W Białymstoku w sobotę (11.12) oraz w niedzielę (12.12) odbędą się pokazy premierowe tej sztuki.
Marek Zimakiewicz
<<Madagaskar>> w Teatrze Żydowskim to lektura obowiązkowa. Zdarzenie sceniczne w błyskotliwy i inteligentny sposób zestawiające ciężar przeszłości z teraźniejszością, żonglujące cytatami kulturowymi i tropami literackimi - tak o spektaklu wypowiadała się Krystyna Gucewicz, dziennikarka i recenzentka teatralna.

Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Magdaleny Drab, a jego reżyserką jest debiutantka, studentka V roku reżyserii w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, znana podlaskiej publiczności z autorstwa spektaklu Będzie znak - Gosia Dębska.

Z kolei dziennikarz i krytyk teatralny, Tomasz Miłkowski pisał o Madagaskarze: Mądry, przenikliwy spektakl opowiadający o sprawach skomplikowanych w zaskakujący sposób. Majsterska robota.

Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania...

Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: Żydzi na Madagaskar – plan nigdy nie doszedł do skutku. Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych... Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam...?

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2021 oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Premierowe pokazy odbędą się w sobotę (11.12), o godz. 19:00 oraz w niedzielę (12.12), o godz. 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują rezerwacje!

SZCZEGÓŁY I REZERWACJE
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl