Aktualności

Wróć

Maciej Wąsik straci immunitet europosła? Prokuratura złożyła już wniosek

2024-07-31 16:20:20
W poniedziałek (29.07) Prokurator Generalny Adam Bodnar złożył do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego wnioski o uchylenie immunitetu dwóm posłom do PE, w tym Maciejowi Wąsikowi, który został wybrany w okręgu podlaskim.
Maciej Wąsik /fb
Bodnar ściga Wąsika i Kamińskiego

Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów do Parlamentu Europejskiego: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - poinformowała prok. Adamiak w komunikacie zamieszczonych na stronie Prokuratury Krajowej. Jak dodała, Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie niezastosowania się do prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie orzekającego zakaz pełnienia funkcji publicznej.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, pomimo orzeczonego wobec nich prawomocnego zakazu pełnienia funkcji publicznych, nie zastosowali się do tego zakazu i wykonywali mandaty posłów poprzez wzięcie udziału w dniu 21 grudnia 2023 r. w obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w przeprowadzonych przez Sejm głosowaniach numer 141-147 oraz uczestniczenie w dniu 28 grudnia 2023 r. w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych - czytamy w komunikacie. Ustalenia te pozwoliły na przedstawienie Kamińskiemu i Wąsikowi 18 kwietnia 2024 r. zarzutów popełnienia przestępstw z art. 244 kk. Na obecnym etapie postępowania zachodzi konieczność uzupełnienia przedstawianych im zarzutów, a następnie skierowanie aktu oskarżenia do sądu.

Wybrany w Podlaskiem

Maciej Wąsik jest posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji, który został wybrany w okręgu podlaskim. Pociągnięcie europosła do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody PE. Oznacza to, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik korzystają z immunitetu przyznawanego członkom polskiego parlamentu, to jest posłom na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i senatorom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (...), co powoduje, że nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za przestępstwo objęte treścią wniosku, bez zgody Parlamentu Europejskiego - wyjaśniono w komunikacie.

Prokuratura musi złożyć wniosek o odebranie immunitetu eurodeputowanego do kierownictwa Parlamentu Europejskiego. Jeśli wniosek zostanie uznany za zasadny, trafia do siedmioosobowej komisji ds. poselskich immunitetów. W przypadku braku sprzeciwu ze strony europosłów, immunitet jest uchylany.
Redakcja MW
24@bialystokonline.pl