Kultura i Rozrywka

Wróć

Ma szansę na prestiżową nagrodę. Ten komiks stworzył autor z naszego regionu

2017-04-16 08:32:52
Komiks Kościsko stworzony przez Karola Kalinowskiego walczy o Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci.
Anna Dycha
Nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci jest 13 książek. Wśród nich jedna związana - za sprawą autora - z naszym regionem. To Kościsko napisane i narysowane przez pochodzącego z Suwałk Karola KaeReLa Kalinowskiego.

- Fascynujący świat mitologii słowiańskiej. Najlepszy dowód na to, że komiksy warto traktować poważnie. Oczywiście poza momentami, w których mają nas śmieszyć. Gdyby leszy, południca, licho czy zmora szukali portrecisty, na pewno zgłosiliby się do KaeRela. To cudowna książka. Pełna humoru, a zarazem mądra, ciepła i wzruszająca - czytamy w uzasadnieniu nominacji.

Kościsko przełamuje bariery

- Kościsko wśród nominacji do Nagrody Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Książki dla Dzieci w 2016 r. Jestem szczerze i podwójnie wzruszony. Każdy twórca komiksów będzie wiedział dlaczego. Coś jakby pękło. Okazuje się, że nagrody są dwie - jedną przyzna jury, ale druga jest w Waszych rękach. Wybierzecie najlepszy tytuł. Jeżeli będzie to Kościsko - będzie mi niezmiernie miło - napisał na Facebooku Karol Kalinowski, tworzący pod pseudonimem KaeReL.

Pisząc o tym, że coś pękło, ma zapewne na myśli fakt, że komiksy często traktowane są w plebiscytach po macoszemu. KaeReLowi udało się przebić. Ale to nie dziwi. Jego Kościsko to doskonale skrojona historia, w której realia mieszają się ze światem wierzeń. O czym w ogóle jest?

- Ojciec z synem przyjeżdżają do małego miasteczka, tytułowego Kościska. Niewiele wiemy o ich przeszłości, ale najwyraźniej los ich nie oszczędzał. Teraz marzy im się nowy początek i mają nadzieję, że w tym miejscu wszystko pójdzie dobrze. Szczególnie, że ojciec już pierwszego dnia dostaje pracę w lokalnej bibliotece. Jej dyrektor wygląda co prawda dziwne, ale jego zachowanie nie budzi żadnych podejrzeń. Szybko się jednak okazuje, że całe Kościsko jest odrobinę dziwne, a mało kto jest tym, za kogo się podaje... - tak reklamuje komiks wydawca, wydawnictwo Kultura Gniewu.

13 nominacji

Pozostałe nominowane do nagrody tytuły to: Raz, dwa, TRZY - mówimy Joanny Bartosik, Więcej niż klub Pawła Beręsewicza z ilustracjami Elżbiety Chojny, napisany też przez Beręsewicza, Poczet psujów polskich z ilustracjami Nikoli Kucharskiej, Na Giewont się patrzy Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej, Praktyczny pan Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Adama Pękalskiego, Szopięta Ewy Kozyry-Pawlak, Wędrówka Nabu Jarosława Mikołajewskiego ilustrowana przez Joannę Rusinek, Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty Zbigniewa Naszkowskiego z ilustracjami Marii Ekier, Bozie, czyli jak wygląda Bóg Karoliny Oponowicz i Joanny Rzezak, Gry i zabawy z dawnych lat Katarzyny Piętki i Agaty Raczyńskiej, Teatr niewidzialnych dzieci Marcina Szczygielskiego oraz Spacerkiem przez rok Małgorzaty Strzałkowskiej zilustrowana przez Elżbietę Wasiuczyńską.

- Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci to od tego roku nie jedna a dwie nagrody! O tym, w czyje ręce trafi jedyna w swoim rodzaju statuetka Ferdynanda Wspaniałego oraz nagroda pieniężna, zadecyduje jury, a Wy, drogie mole książkowe w głosowaniu przyznacie Nagrodę Czytelników! - zachęcają do głosowania czytelników organizatorzy konkursu.

Głosowanie już ruszyło. Formularz można znaleźć na stronie Festiwalu Literatury dla Dzieci. Fundatorem nagrody jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl