Ludowo i nowocześnie. 2 konkursy z nagrodami
Tkanina ludowa - to z nią związane są dwa konkursy, które organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
WOAK
Sztuka ludowa przez wieki była inspiracją dla artystów, stając się ważnym elementem narodowej spuścizny. WOAK w Białymstoku stara się sprzyjać tej tendencji, aby łącząc tradycyjne techniki i wzory ze współczesną formą, uzyskać nową jakość.
Tkanina ludowa jako inspiracja
Organizatorów niezmiennie zachwyca estetyka tkaniny ludowej i to ona w tym roku jest źródłem działań, w ramach których postanowili oni zderzyć ze sobą dwa konkursy i dwie wystawy: tradycyjną tkaninę ludową i etnodesign inspirowany tkactwem.
WOAK zaprasza więc do konkursów: Ogólnopolskiego Konkursu na Tkaninę Ludową dla tkaczek ludowych oraz konkursu Tkacki Design, skierowanego do młodych projektantów, rzemieślników i twórców ludowych. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie to punkt wyjścia dla kompleksowego myślenia i działania na rzecz ochrony tradycji wzorniczych i zwyczajnego zachwytu nad tym, co piękne i nasze.
Ogólnopolski Konkurs na Tkaninę Ludową
W konkursie mogą wziąć udział tkaczki z terenu całej Polski. Każdy uczestnik konkursu może przedłożyć do oceny do 3 tkanin wykonanych w latach 2018-2019.
Przyjmowane będą wyłącznie tkaniny wykonane: na ręcznych krosnach wąskich lub szerokich, tradycyjnych wzorach, w tradycyjnych wymiarach, w różnych technikach tkackich charakterystycznych dla regionu m.in. tkaniny dwuosnowowe, wielonicielnicowe, sejpak, pasiaki, przetykane, wybierane, chodniki itd., szczególnie zależy organizatorom konkursu na użyciu surowców naturalnych, tj. wełna, len, bawełna.
Prace będą oceniane w dwóch kategoriach: tradycyjne techniki tkackie (dywany - nie mniejsze niż 140 cm x 200 cm, makaty - nie mniejsze niż 80 cm x 200 cm) i małe formy tkackie (formy użytkowe, chodniki, galanteria). Pula nagród wynosi 8 tys. zł.
Konkurs Tkacki Design
Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie obiektu użytkowego w dowolnym materiale, inspirowanego tkaniną ludową, charakterystyczną dla województwa podlaskiego. Inspiracja może odnosić się do stylistyki, wzornictwa lub jednej z technik tkackich.
Konkurs jest adresowany do osób pełnoletnich - rzemieślników, projektantów, designerów, studentów i twórców ludowych, których inspiruje podlaska tkanina tradycyjna. Każdy uczestnik konkursu może przedstawić od 1 do 5 różnych prac lub zestawu prac, wykonanych w ciągu ostatnich dwóch lat, nie prezentowanych na innych konkursach. Pula nagród wynosi 8 tys. zł.
Warunkiem uczestnictwa w konkursach jest nadesłanie lub dostarczenie prac wraz z kartą zgłoszenia do 20 sierpnia. Podsumowanie konkursów jest zaplanowane na 25 września w Galerii Spodki WOAK-u.
Szczegóły regulaminów oraz karty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie dwuosnowowa.pl.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl