Łosie nadają. Naukowcy zbadają zwierzęta
Co jedzą łosie zimą, a co latem i dlaczego zmieniają miejsce bytowania w różnych porach roku – chcą zbadać naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży.
Sławomir Iwanicki Nadleśnictwo Knyszyn
W Nadleśnictwie Knyszyn przeprowadzono kolejną akcję obrożowania łosi w ramach projektu realizowanego przez naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży. Projekt nosi nazwę: Użytkowanie przestrzeni i skład diety łosia w dolinie Biebrzy - model oddziaływania dużego roślinożercy na zbiorowiska leśne Polski.
Jak informuje Maria Nowicka-Szpakowicz z RDLP w Białymstoku, badania łosi prowadzone są na terenie dwóch nadleśnictw: Nadleśnictwa Rajgród i Nadleśnictwa Knyszyn. Na badania telemetryczne na terenie Lasów Państwowych udało się uzyskać pozwolenie Ministra Środowiska. W ostatnich dniach naukowcy w asyście gospodarzy terenu – leśników, założyli obroże telemetryczne czterem łosiom bytującym na terenie Nadleśnictwa Knyszyn. Naukowcom udało się założyć obroże trzem klępom i jednemu bykowi. Dzięki nadajnikom specjaliści będą mogli sprawdzić miejsca bytowania i żerowania tych dużych zwierząt, kierunki migracji sezonowych. Dodatkowo częścią projektu są obserwacje lotnicze.
Po porównaniu siedlisk bytowania łosi i rodzaju roślinności, która tam występuje w różnych porach roku oraz wyników analizy zimowej diety tych ssaków, realizatorzy projektu mają nadzieję uzyskać odpowiedź na pytanie, jak ograniczać szkody wyrządzane zimą przez łosie w uprawach leśnych.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl