Praca

Wróć

Listonosz przynosi emeryturę? Okazuje się, że większość seniorów omija szerokim łukiem

2023-09-26 17:27:09
Jeszcze kilkanaście lat temu większość seniorów wyglądała, czy nie nadchodzi listonosz, niosąc emeryturę. Teraz, większość z nich nie ma po co tego robić.
pixabay.com
Człowiek pracuje całe życie, by później na starość dostawać emeryturę (bardziej lub mniej godziwą, ale jednak). Dawniej pieniądze przynosił tradycyjnie listonosz. Określonego dnia miesiąca w wielu domach panowało poruszenie. Nikt z seniorów nie chciał nawet na chwilę wyjść z domu, czy mieszkania, by „nie przegapić”listonosza. Takie sceny pozostają już raczej tylko wspomnieniem

Czasy wyglądania czy nadchodzi listonosz odchodzą w zapomnienie

Obecnie nikt emerytury nie przynosi, ponieważ trafiają… na konto bankowe. Aktualnie 82,5 proc. emerytów i 78,6 proc. osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy w naszym regionie otrzymuje przelew (dla porównania jeszcze w 2020 r. było to 77 proc. i 73,7 proc.).

- Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Dziś świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej w całym kraju otrzymuje 78,3 proc. klientów ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Zakład Ubezpieczeń społecznych w Podlaskiem wypłaca co miesiąc 166,4 tys. emerytur, aż zaledwie 29 tys. osób dostaje obecnie pieniądze do ręki. 

- Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat na konto również systematycznie rośnie. Wynika to z faktu, że większość z nich pozostawała aktywna zawodowo i korzystała z osobistego rachunku bankowego, opłacając rachunki, robiąc zakupy przez internet, czy posługując się kartą płatniczą. Z tych udogodnień nie chcą więc rezygnować, przechodząc na emeryturę – dodaje rzeczniczka.

Seniorzy z kontem w banku są mniej narażeni na kradzież

Plusem konta w banku w przypadku seniorów jest stały dostęp do pieniędzy, bez konieczności noszenia ich przy sobie. Poza tym trzymanie gotówki w domu to gratka dla złodziei. Jak informuje ZUS - seniorzy którzy otrzymują emeryturę, czy rentę na konto rzadziej padają ofiarą oszustów i złodziei.

Seniorzy, którym listonosz przynosi emeryturę, mogą to zmienić. W tym celu trzeba wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Dokument można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Seniorzy mogą to także zrobić a pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.
Redakcja
24@bialystokonline.pl