Linia Nadziei, czyli numer do zgłaszania zaginięć i uzyskiwania porad
600 100 260, czyli nowy numer interwencyjny. Można pod nim m.in. uzyskać poradę bądź zgłosić zaginięcie dziecka. To inicjatywa Grupy Ratowniczej Nadzieja.
pixabay.com
Grupa Ratownicza Nadzieja uruchomiła całodobowy numer interwencyjny. Wszyscy zainteresowani mogą zgłosić zaginięcie dziecka lub jego ucieczkę z domu, dostarczyć informacji o zaginionym, ale też uzyskać pomoc/poradę od specjalistów (psycholog, prawnik, ratownik medyczny, ksiądz). Bezpłatna Linia Nadziei działa pod numerem 600 100 260. Wysłuchane zostaną również osoby, które ukrywają się przed najbliższymi i chcą porozmawiać o swoim życiu z osobami neutralnymi, które nie oceniają a jedynie doradzają.
Warto wiedzieć, że co roku, w Polsce, dochodzi do prawie 7 tys. zaginięć dzieci do 18. roku życia. Policja szacuje, że to ok. 30% spośród wszystkich zarejestrowanych zaginięć w naszym kraju. Nieco częściej zaginięcia dotyczą dziewczynek. Szczególnie daje się to zauważyć w przedziale wiekowym od 14 do 17 lat.
Jednocześnie Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP przypomina, że o zniknięciu dziecka trzeba jak najszybciej poinformować policję. Jeżeli chodzi o nastolatka, należy upewnić się, czy dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Natomiast w przypadku zaginięcia małego dziecka należy natychmiast sprawdzić w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie znajdują się niebezpieczne maszyny czy substancje). Poza tym zawsze warto mieć przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne policji.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl