Limit prędkości i jazda elektryczną hulajnogą od określonego wieku. Wchodzą nowe przepisy
Użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą przygotować się na duże zmiany. Od czwartku (20.05) zacznie bowiem obowiązywać ustawa regulującą status prawny tego typu pojazdów. Różnego rodzaju ograniczeń nie brakuje.
pixabay.com
20 km/h i ani odrobiny więcej
Do tej pory poruszanie się przy pomocy hulajnóg elektrycznych nie było uregulowane żadnymi przepisami, dlatego właściciele tego typu sprzętu nagminnie wykorzystywali lukę w prawie i z dużą prędkością przemieszczali się nie tylko po ścieżkach rowerowych, ale również chodnikach. Teraz także będą oni mogli korzystać z wymienionych terenów, aczkolwiek już nie tak swobodnie.
Przepisy, które wchodzą w życie w najbliższy czwartek, nakazują bowiem kierującemu hulajnogą elektryczną korzystanie głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, ale - uwaga - z prędkością maksymalną wynoszącą 20 km/h. Jeżeli brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni. Są tu jednak pewne haczyki, bo mowa tylko o takiej jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, a ponadto limit prędkości dla hulajnogi elektrycznej i w tym przypadku wynosi jedynie 20 km/h.
W wyjątkowych sytuacjach można też poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych. Kiedy? Gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku konieczne jest poruszanie się tempem zbliżonym do tego, jakie osiąga pieszy. Dodatkowo trzeba mu ustępować pierwszeństwa.
Karta rowerowa już nie tylko dla rowerzystów
Kolejna ważna zmiana dotyczy ograniczeń wiekowych. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie mogą oczywiście korzystać z dóbr hulajnóg elektrycznych bez żadnych uprawnień, ale już dzieci w wieku do 10 lat w sposób legalny pojeżdżą jedynie w strefie zamieszkania i to tylko pod opieką dorosłego.
Zakazane ma być też użytkowanie elektrycznych hulajnóg pod wpływem alkoholu i różnego rodzaju środków odurzających, a także przewożenie przy jej pomocy zwierząt, ładunku czy innej osoby. Za niestosowanie się do nowych przepisów grozi mandat do 500 zł.
Jeżeli chodzi o urządzenia wspomagające ruch (UWR), a więc przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej i napędzane siłą mięśni (rolki, wrotki, deskorolki), to z takiego sprzętu nadal będzie można korzystać bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. Pojawi się jednak obowiązek jazdy chodnikiem, drogą dla pieszych lub drogą dla rowerów z uwzględnieniem ruchu prawostronnego.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl