Liczą, że uda się zazielenić sejm. Partia Zieloni przedstawiła swoje pomysły
Dzisiejsza władza nie jest ani ekologiczna, ani demokratyczna, ani solidarna - mówią przedstawiciele Partii Zieloni, która jest członkiem Koalicji Obywatelskiej.
Robert Tyszkiewicz FB
Swoje zielone pomysły z programu wyborczego przedstawili w środę (9.10) przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Duża rola w tej kwestii przypadła Partii Zieloni, która wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej.
- Jesteśmy w Koalicji Obywatelskiej, ponieważ możemy tu realizować swój program. Pewnie nie w 100%, jak to w koalicji, ale w wystarczającym stopniu, żebyśmy byli usatysfakcjonowani – mówi Marek Kossakowski, przewodniczący Partii Zieloni. - Udało nam się trochę zazielenić tę koalicję i mam nadzieję, że będziemy ją zazieleniać dalej, już w przyszłym sejmie.
Program zakłada głęboką transformację energetyczną kraju, odejście od węgla, walkę ze smogiem, zakazy wykorzystywania zwierząt w cyrkach i hodowania zwierząt na futra.
Hasłem Partii Zieloni jest Ekologicznie, demokratycznie, solidarnie. Zdaniem przedstawicieli ugrupowania wszystkie te hasła łamią dzisiaj rządzący. To kolejny powód, dlaczego Zieloni zdecydowali się na dołączenie do KO.
Jedynym kandydatem Zielonych na liście KO w okręgu nr 24, obejmującym województwo podlaskie, jest nauczyciel akademicki Tadeusz Nowak.
- Zielony poseł jest potrzebny województwu podlaskiemu. Mamy niestety katastrofalny stan powietrza, którym oddychamy, przez co jest tu wysoka umieralność i wysoka absencja chorobowa. Statystyki mówią, że około 70 tys. pracowników jest codziennie na zwolnieniach lekarskich z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Chcemy przywrócić Podlasiu status zielonych płuc Polski. Obecnie tak nie jest. Każde miasto powiatowe, ale też mniejsze, mają przekroczone normy benzopirenu, czyli czynnika, który jest rakotwórczy, tak samo jest z pyłami zawieszonymi, jak PM 2,5 i PM 10 – mówi Tadeusz Nowak.
Koalicja Obywatelska w swoim programie, jeśli chodzi o województwo podlaskie i ochronę środowiska, przewiduje takie działania, jak wprowadzenie programu Puszcza Białowieska – leśne dziedzictwo Europy, w ramach którego zostanie przeznaczonych 150 mln zł dla gminy powiatu hajnowskiego na rozwój turystyki i ekologię. Drugą kwestią jest natomiast zielona energetyka, czyli np. biogazownie.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl