Liankevich/Pahanstva, multimedia. Wystawa i spotkanie z białoruskim fotografem
Fotografie z cyklu Pogaństwo powstały na białoruskiej wsi. Jednak traktowanie ich tylko i wyłącznie jako dokumentacji konkretnego miejsca i czasu, byłoby krzywdzącym nieporozumieniem. To kadry uniwersalne, komunikatywne dla każdego wrażliwego człowieka - niezależnie od stosunku do religii, narodowości, kultury, z którą się identyfikuje.
Dla jednych będzie to wyprawa w głąb fascynującej wyobraźni fotografa. Dla innych porywająca kreacja artystyczna o wysokich walorach formalnych.
Oprócz fotografii, wybranych przez białostockiego fotografa, redaktora naczelnego białostockiej Gazety Wyborczej, Grzegorza Dąbrowskiego, na wystawę w Centrum im. Ludwika Zamenhofa złożyły się też prezentacje multimedialne. Pierwsza jest ściśle związana z projektem Pogaństwo, druga porusza temat mniejszości białoruskiej żyjącej w Polsce, na Podlasiu. Lokalni Białorusini stali się obiektem zainteresowania Andreia Lankevicha, ponieważ, jak sam mówi, zrozumiał, że to nie tylko diaspora, lecz ludzie wnoszący olbrzymi wkład w rozwój kultury białoruskiej.
Andrei Liankevich to białoruski fotograf, który urodził się w 1982 r. w Grodnie. Na białoruskim Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie (Litwa) prowadzi kurs fotografii prasowej. Od 2005 r. współpracuje z European Press Photo Agency (EPA), a w 2007 r. wstąpił do Anzenberger agency. Od 2008 jest członkiem kolektywu młodych fotografów Sputnik. Dotychczas uczestniczył w ponad 50 indywidualnych i zbiorowych wystawach w Europie, Azji, USA. W październiku 2010 pojawił się album Pogaństwo (Pahanstva) - to jego pierwsza książka.
Wernisaż wystawy dziś o godz. 18. Spotkanie z artystą 2 kwietnia o godz. 18. Prowadzenie: Mikołaj Wawrzeniuk.
andy