- Katedralne Koncerty Organowe organizowane są po raz szesnasty. To znaczy, że znajdujemy odbiorców, którzy zainteresowani są muzyką organową, muzyką klasyczną. Słuchaczy nam nie ubywa, ale przeciwnie, przybywa - mówi Grażyna Dworakowska, szefowa Białostockiego Ośrodka Kultury, który współorganizuje cykl koncertów.
W tym roku, w siedem wakacyjnych piątków (15, 22, 29 lipca oraz 5, 12, 19, 26 sierpnia; zawsze o godz. 19:15) w Bazylice Katedralnej w Białymstoku będą rozbrzmiewały utwory wybitnych kompozytorów.
- To będzie muzyka wszystkich epok - mówi Józef Kotowicz, dyrektor artystyczny wydarzenia. - Oprócz wszystkim znanego Bacha będzie muzyka skandynawska, która nie jest powszechnie znana w Polsce, a nawet muzyka ze Stanów Zjednoczonych, która nawet nie jest znana dla specjalistów - uzupełnia.
Na szczególną uwagę z pewnością zasłuży koncert 22 lipca. Wówczas, przy okazji 200. rocznicy urodzin Franciszka Liszta, zabrzmi jego utwór, a potem Kotowicz zaprezentuje z kopii rękopisu muzykę Stefana Lindblada. Lindblad, kompozytor obecnie żyjący w Szwecji, weźmie udział w tym wydarzeniu. Z kolei 5 sierpnia, po recitalu, który będzie miał miejsce, nie jak pozostałe w bazylice, ale w starym kościele zostaną udostępnione zwiedzającym podziemia świątyni z grobami m.in. przedstawicieli rodu Branickich.
Letnie koncerty organowe to nie tylko spotkania z wysoką sztuką w farze. W Białymstoku organiści będą gościć w kościele św. Kazimierza (17, 31 lipca i 28 sierpnia) oraz w kościele św. Jadwigi (7 i 21 sierpnia), gdzie ich występy zawsze rozpoczną się o godz. 19:00. Wybitni artyści wystąpią również 4 razy Hajnówce, 3 w Białowieży i z 2 w Łapach. Katedralne i Podlaskie Koncerty Organowe przyciągną do nas muzyków niemal z całego świata - Polski, Danii, Finlandii, Szwecji i USA.
Bilet wstępu na koncerty do katedry kosztuje 7 zł, pozostałe są bezpłatne.
Organy w bazylice katedralnej to instrument w stylu romantycznym, ale ma brzmienie uniwersalne, dlatego można na nim wykonywać muzykę wszystkich epok. Te ze starego kościoła mają charakter typowo barokowy. Pamiętają czasy Jana Klemensa Branickiego. W 1750 r. zostały przebudowane, a ich powstanie datuje się na koniec XVII w. Z kolei organy w kościele św. Kazimierza to największy instrument w Polsce na wschód od Wisły i 7. pod względem wielkości w Polsce.
BiałystokOnline patronuje cyklowi Koncertów Organowych.
Szczegółowy harmonogram koncertów znajdziesz w naszym dziale Imprez.
TUTAJ
E.S.