Leśnicy rozpoczęli kampanię dotyczącą pożarów lasów
Co roku w Polsce lasy płoną 10 tysięcy razy. Walkę o ograniczenie liczby pożarów utrudnia fakt, że w powszechnej świadomości sprawcami pożarów są bliżej nieokreśleni inni. Tymczasem prawie wszystkie pożary lasu powodują ludzie. Łamanie reguł bezpiecznego zachowania się w lesie, to jest prawdziwa przyczyna pożarów.
sxc.hu
Kampania Świadomi zagrożenia ma podnieść świadomość w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu tak, aby zminimalizować ryzyko zaprószenia ognia. Jej twórcy chcą wykazać, że za każdym pożarem lasu stoi konkretna osoba, a pożar lasu oznacza katastrofę przyrodniczą, która może dotyczyć każdego. Odwołanie się do naszych emocji, poczucia bezpieczeństwa, odpowiedzialności, a także wstydu społecznego może przynieść efekt.
Ważnym przesłaniem kampanii jest także apel o porzucenie obojętności i aktywne reagowanie na zagrożenia - jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.
W kampanii leśnicy sięgnęli do nowoczesnych techniki komunikacji, akcję wspierają telewizyjne i internetowe filmy, radiowe spoty oraz publikacje prasowe. Planowane są szkolenia dla nauczycieli i strażaków OSP, organizacja konkursów dla młodzieży, przygotowanie pakietów edukacyjnych dla nauczycieli, strażaków i księży, propagowanie idei bezpiecznego zachowania się w lesie na lokalnych festynach.
Kampania realizowana jest przez Lasy Państwowe ze środków Instrumentu Finansowego Life+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
E.S.