Lepsze warunki dla uczniów Gastronomika. Miasto inwestuje w praktyczne kształcenie
Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę z rozbudową Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Gastronomicznych. Jest to pierwsza z szeregu inwestycji w białostockich technikach.
UM Białystok/Marcin Jakowiak
- Zespół Szkół Gastronomicznych przy ul. Knyszyńskiej 12 w Białymstoku od lat cieszy się zainteresowaniem młodzieży. Niezbędne jest zatem stworzenie tu nowoczesnej bazy szkolenia praktycznego. Jest to odpowiedź na oczekiwania nie tylko uczniów, ale i pracodawców - mówi zastępca prezydenta Adam Poliński.
Budynek Gastronomika ma kształt prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem i to właśnie ten element ma zostać przebudowany. Pojawią się tam nowe pomieszczenia szkoleniowe dla uczniów: sala konsumpcyjna z zapleczem, bufet, magazyn i zadaszony taras. Pod tymi pomieszczeniami zostanie dobudowane podpiwniczenie przeznaczone na męską i damską przebieralnię. W ramach inwestycji nastąpi wymiana i uzupełnienie wyposażenia wszystkich sal.
- Uczniowie otrzymają takie warunki, jakie panują w najnowocześniejszych kuchniach, dzięki czemu to przygotowanie zawodowe będzie możliwie najlepsze - dodaje Adam Poliński.
W budynku Centrum Kształcenia Praktycznego szkoły gastronomicznej nastąpi też przebudowa wejścia do budynku, tarasu i schodów zewnętrznych. Schody przy wejściu do pomieszczeń technologicznych kuchni, pomieszczenia dydaktyczne, wszystkie pomieszczenia sanitarno-higieniczne zostaną dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich zostaną też zbudowane nowe toalety.
Termin zakończenia realizacji tej inwestycji zaplanowano na koniec wakacji 2018 r. Koszty oszacowano na 7,5 mln zł. Miasto stara się o dofinansowanie zadania ze środków unijnych z RPO WP 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Maksymalne wsparcie może wynosić 85%, ale jakiej wysokości będzie - jeszcze nie wiadomo.
- Tu sprawa jest bardziej skomplikowana niż przy projektach infrastrukturalnych, ponieważ ta inwestycja składa się z dwóch komponentów - budowy infrastruktury i projektów miękkich, które przeprowadzają szkoły z Europejskiego Funduszu Społecznego - stwierdza Poliński.
Takich projektów ma być łącznie 5. Podobne inwestycję mają zostać niedługo ogłoszone w stosunku do Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych, a później też w Elektryku”, Rolniku” i Zespole Szkół Technicznych. Tam też zostaną rozbudowane bazy do kształcenia praktycznego. Np. w przypadku Zespołu Szkół Elektrycznych powstaną całkowicie nowe warsztaty przy szkole Na wszystkie te inwestycje przeznaczone będzie około 50 mln zł.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl