Biznes

Wróć

Lepiej w transporcie, gorzej w budownictwie. Podlaskie firmy oceniają gospodarkę

2016-07-23 15:24:04
Podlascy przedsiębiorcy ocenili koniunkturę gospodarczą w bieżącym miesiącu. W naszym regionie w niektórych branżach prognozy są obiecujące, w innych natomiast uległy pogorszeniu.
pixabay.com
Lipiec i koniunktura gospodarcza – w tej sprawie wypowiedzieli się podlascy przedsiębiorcy. Główny Urząd Statystyczny, na podstawie opinii uzyskanych od firm, wskazuje branże, w których prognozowane są wzrosty oraz te, w których sytuacja wygląda gorzej niż jeszcze miesiąc temu.

Firmy przewidują poprawę w stosunku do czerwca w takich gałęziach gospodarki jak: przetwórstwo przemysłowe oraz transport i gospodarka magazynowa.

W tych dziedzinach diagnozy produkcji są nieco bardziej korzystne niż przed miesiącem. Należności rosną podobnie jak w czerwcu, zmniejszają się opóźnienia płatności za sprzedane produkty. W przedsiębiorstwach planowany jest nieznaczny wzrost zatrudnienia. Ponadto dyrektorzy zakładów zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w niewielkim stopniu.

W handlu bez zmian

Bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostaje według firm sytuacja w branżach: handel hurtowy oraz handel detaliczny.

Utrzymuje się nadmierny stan zapasów. Poziom zamówień towarów u dostawców może rosnąć w stopniu zbliżonym do planowanego w czerwcu (tylko w przypadku handlu hurtowego). Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, nieco większy od zapowiadanego miesiąc wcześniej. Ceny towarów mogą rosnąć w tempie podobnym do oczekiwanego w czerwcu.

Najniższa ocena: budownictwo i gastronomia

Najgorzej regionalne firmy oceniają sytuację w budownictwie, zakwaterowaniu i gastronomii oraz informacji i komunikacji. Po oczekiwanej od kwietnia poprawie sytuacji finansowej, w lipcu przedsiębiorcy przewidują, że w najbliższych trzech miesiącach może ona nie ulec zmianie. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być nieco bardziej znaczące od planowanych w czerwcu. Zapowiadany niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych jest zbliżony do oczekiwanego w ostatnich dwóch miesiącach.

GUS zbierał informacje od przedsiębiorców w formie ankiety. Respondenci, odpowiadając na pytania, opierali się na odczuciach dotyczących bieżącej i przyszłej sytuacji przedsiębiorstwa, bez odwoływania się do zapisów księgowych.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl