Nauka

Wróć

Lekcje teatralne w Dramatycznym. Podpisano porozumienie o współpracy

2010-10-14 00:00:00
Lekcje sztuki teatralnej z profesjonalnymi aktorami i na prawdziwiej scenie. Takie zajęcia w ramach profili klas artystycznych mają uczniowie dwóch białostockich liceów ogólnokształcących. Prezydent miasta, dyrektorzy XI i XIV LO i dyrektor Teatru Dramatycznego podpisali porozumienie o współpracy.
MAG
Choć na warsztaty z Dorotą Radomską, aktorką Dramatycznego uczęszczali od roku, to 14 października zostało podpisane oficjalne porozumienie o kontynuacji zajęć.

- Chcemy umożliwić młodym adeptom sztuki teatralnej, by na bardzo wczesnym etapie swego życia wybrali, że chcą być aktorami, skoro mają zdolności, które chcą rozwijać - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta.

W XI Liceum Ogólnokształcącym od 2004 roku funkcjonuje grupa teatralna pod nazwą Prestidigitator prowadzona przez aktorkę, Urszulę Chomik.

- Te zajęcia odbywają się w szkole i są skupione wokół teatru lalkowego, plastycznego. Natomiast do Teatru Dramatycznego chodzą uczniowie z klasy artystycznej zainteresowani grą na scenie - powiedział Andrzej Rybnik, dyrektor XI LO. Krócej, bo od poprzedniego roku szkolnego klasa o profilu teatralnym istnieje w XIV LO. Dzięki porozumieniu, jej uczniowie będą pobierać nauki od aktorów Teatru Dramatycznego, uzyskają możliwość oglądania prób spektakli i korzystania z wyposażenia teatru, by tworzyć swoje przedstawienia. Te, pokazane po podpisaniu porozumienia, było na wysokim poziomie. Uczniowie obu ogólniaków przedstawili piosenki i skecze Lata 20, lata 30. Zgodnie twierdzą, że zajęcia w teatrze to świetny warsztat i rozrywka.

- Doskonałe przygotowanie na egzaminy do akademii teatralnych. Ćwiczymy dykcję, emisję głosu, lecz nawet dla samej zabawy jest warto na nie przychodzić. Dzięki tym zajęciom nie chodzimy po klubach, nie nudzimy się, a wspólnie tworzymy - powiedziała Karolina Dąbrowska z XVI LO.

Podpisana umowa o współpracy między Urzędem Miasta, Teatrem Dramatycznym, a Liceami wpisuje się w program rozwoju edukacji narodowej na lata 2008-2013, a także w ustawę o strategii rozwoju miasta Białegostoku 2010-2020.
MAG