Lekarze, pielęgniarki. Stracili prawo do zasiłku chorobowego i opiekuńczego w 100%
Osoby wykonujące zawód medyczny m.in. lekarze czy pielęgniarki, utraciły prawo do zasiłku chorobowego i opiekuńczego w wysokości 100%. Nie mają także prawa do wypłaty zasiłków w czasie pracy zdalnej.
Pixabay
Koniec zasiłków
Zmieniły się zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego przez osoby wykonujące zawód medyczny. Chodzi o ustawę w sprawie epidemii COVID-19, która obowiązywała przez 180 dni od jej wejścia w życie.
- 5 września stracił moc przepis, który przyznawał osobom wykonującym zawód medyczny czyli lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym, zasiłek chorobowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 100% wynagrodzenia - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Zasiłek chorobowy i opiekuńczy
Osoby zatrudnione w działalności medycznej i ubezpieczone w ZUS, które były niezdolne do pracy z powodu COVID-19, przebywające na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, mają prawo do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach, które dotyczą pracowników w wysokości odpowiednio 70% lub 80% podstawy wymiaru. Oznacza to, że po wyczerpaniu 33 lub 14 dni wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, nie otrzyma już świadczenia w wysokości 100%.
Osoby, które wykonują zawód medyczny tracą również prawo do:
- zasiłku chorobowego - gdy w okresie objęcia ich obowiązkową kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, świadczą pracę zdalną za pośrednictwem systemów teleinformatycznych;
- dodatkowego zasiłku opiekuńczego - gdy świadczą pracę w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od wykonywania pracy, w związku z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl