Zdrowie

Wróć

Leczenie za granicą w ramach NFZ. W tym roku skorzystało z niego tylko ok. 15 osób

2016-12-13 08:38:56
Tylko ok. 15 osób z woj. podlaskiego skorzystało w tym roku z możliwości leczenia za granicą w ramach ubezpieczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia.
pixabay.com
Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przyjął w tym roku tylko ok. 15 wniosków dotyczących leczenia za granicą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Złożyły je osoby, które chciały skorzystać z zabiegu zaćmy w Czechach i na Litwie.

- W stosunku do roku ubiegłego, w którym mieliśmy ok. 9 wniosków, zainteresowanie nieco wzrosło. Świadczą o tym telefony z pytaniami – tłumaczy tegoroczny wynik Rafał Tomaszczuk, rzecznik POW NFZ.

Warto wiedzieć, że aby skorzystać z takiej możliwości, przed wyjazdem pacjent musi spełnić polskie warunki do uzyskania świadczenia, a więc musi posiadać skierowanie na zabieg usunięcia np. zaćmy. Skierowanie może uzyskać od lekarza polskiego lub zagranicznego.

Zabieg może być wykonany w dowolnym kraju Unii Europejskiej (z wyjątkiem Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Lichtensteinu, czyli krajów EFTA). Następnie pacjent pokrywa koszty świadczenia, wraca do Polski i występuje o zwrot pieniędzy. Może on liczyć na zwrot w wysokości takiej, jaką NFZ płaci za dany zabieg w Polsce. W tym roku np. w przypadku zaćmy (zależnie od jej typu) jest to średnio od 2100 do 2300 zł.

- Procedura administracyjna trwa ok. 30 dni, wysyłamy do danej osoby decyzję, osoba ta ma następnie 14 dni na ewentualne odwołanie się od tej decyzji, jeśli wszystko się zgadza, to w ciągu 7 dni wysyłamy należny zwrot za wykonane świadczenie – informuje Tomaszczuk.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl