Zdrowie

Wróć

Leczenie osoczem bogatopłytkowym. Co warto wiedzieć?

2019-01-15 14:23:57
Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się przy schorzeniach ortopedycznych. To alternatywa dla chemicznych leków lub kolagenu pochodzenia zwierzęcego. Zabieg trwa tylko 15 minut. Do tego przynosi on dobre efekty, zwłaszcza w połączeniu z rehabilitacją.
pixabay.com
Osocze bogatopłytkowe - zastosowanie

Jedną z najnowszych metod leczenia dysfunkcji narządu ruchu jest wykorzystanie krwi pacjenta, a dokładnie jej składowej - osocza, z którego uzyskuje się osocze bogatopłytkowe PRP (z ang. Platelet Rich Plasma). Lekarze na całym świecie używają PRP do leczenia urazów stawów i uszkodzeń tkanek miękkich, podczas gojenia złamań kości, w tym przede wszystkim przy zaburzeniach zrostu kostnego. Metodę tę zaczęto też szeroko stosować w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów (kolanowych, biodrowych, barkowych).

Z kolei w ortopedii i medycynie sportowej osocze bogatopłytkowe sprawdza się m.in. w leczeniu schorzeń takich jak: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zaburzenia zrostu kostnego, uszkodzenia mięśni i ścięgien, kolano skoczka, kolano biegacza, choroby zwyrodnieniowe, ostrogi piętowe, urazy ścięgna Achillesa oraz uszkodzenie stożka rotatorów barku.

- Terapię osoczem bogatopłytkowym coraz częściej stosuje się w leczeniu urazów ortopedycznych. Silne działanie osocza przyspiesza gojenie się ran i stymuluje odbudowę tkanki mięśniowej, a nawet ścięgien – mówi dr Wojciech Przystupa, ortopeda z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Jak wygląda zabieg?

Od pacjenta pobiera się krew i w procesie odwirowywania otrzymuje się jej różne frakcje. Uzyskiwane w ten sposób osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane w okolicę wymagającą regeneracji. Zabieg może być wykonywany pod kontrolą USG oraz w znieczuleniu i zwykle jest jednorazowy. Trwa kwadrans. Z kolei efektów chory może spodziewać się po kilku tygodniach. Przy czym powrót do zdrowia znacznie przyspiesza rehabilitacja.

Jednocześnie nie wszyscy ortopedzi są przekonani do leczenia osoczem bogatopłytkowym i stosują chemiczne leki lub kolagen pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem, jak podkreśla specjalista z Humana Medica Omeda, terapia osoczem jest bezpieczna dla organizmu, dlatego że zastosowany preparat pochodzi z krwi leczonego pacjenta.

- W żadnym wypadku nie może więc dojść do reakcji alergicznych, nietolerancji. Nie ma też ryzyka infekcji wirusowej. Terapia osoczem zalecana jest pacjentom w każdym wieku, choć wiadomo, że proces gojenia u osób starszych zawsze przebiega dłużej – podkreśla dr Wojciech Przystupa.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl