Łaziki marsjańskie zagrały w filmie. Pokaz w Warszawie, będzie też u nas
Do 19 listopada w warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę w ramach projektu artystycznego Początek Huberta Czerepoka. Biorą w nim udział m.in. łaziki marsjańskie.
Marek Krzyżanek
Wystawa została otwarta w piątek (15.09). Jej kuratorem jest Monika Szewczyk, szefowa Galerii Arsenał. W przyszłym roku projekt trafi właśnie do Białegostoku. Jego autor - Hubert Czerepok – jest artystą sztuk wizualnych, autorem instalacji, fotografii i filmów, profesorem na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownikiem Pracowni Filmu Eksperymentalnego.
Gdzie jest kolebka cywilizacji?
Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu uważane za kolebkę osadnictwa i datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą. Artysta analizuje więc różne teorie dotyczące powstania tego niezwykłego znaleziska (...) Hubert Czerepok porównuje wyprawę w tak odległą przeszłość do podróży na Marsa i nawiązuje do 'Stalkera' Andrieja Tarkowskiego. W filmie narracja prowadzona jest przez trzy postacie: Pisarza (człowieka sztuki), Profesora (człowieka nauki) i Stalkera symbolizującego duchowość. Te trzy perspektywy widzenia ucieleśniają trzy roboty - łaziki marsjańskie - tak projekt opisuje Zachęta.
Kolejną realizacją jest wideo będące wizualną opowieścią o starej, poprzemysłowej kolejce linowej w gruzińskim mieście Cziatura, która działa niemal nieprzerwanie od 1953 roku. Została zbudowana dla górników pracujących w okolicznych kopalniach. Choć upłynęło 60 lat, była najwygodniejszym i najszybszym sposobem przemieszczania się mieszkańców miasta. Artysta zdążył zrealizować tę pracę tuż przed rozbiórką kolejki jesienią 2016.
Tytuł wystawy Początek został zaczerpnięty z kolejnej pracy wideo - filmu paradokumentalnego przedstawiającego badania DNA pierwszych Piastów i hipotezy dotyczącej ich obcego rodowodu, która pojawiła się już w XIX wieku.
Łaziki jako aktorzy i operatorzy filmowi
W miniony piątek wystawa została otwarta w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. W wernisażu uczestniczyli konstruktorzy łazików marsjańskich z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Maciej Rećko, Michał Ostaszewski i Wojciech Półtorak oraz prodziekan ds. współpracy dr hab. inż. Zbigniew Kulesza. W sierpniu trzy łaziki marsjańskie - Magma 2, #next i RED - pojechały na plan zdjęciowy do Turcji. Roboty wystąpiły w tej produkcji w szczególnej roli - jako aktorzy i operatorzy filmowi.
- Nagrania w Turcji były wykonywane jednocześnie w technologii 2D oraz 360°. Roboty zostały wyposażone w klatki z zamontowanymi kamerami, które mogły rejestrować obraz wokół, jak i wewnątrz łazików. Dzięki temu powstały unikatowe ujęcia. Na potrzeby filmu łaziki przeszły gruntowną przebudowę i zyskały nowe poszycia. Różne charaktery bohaterów zostały odzwierciedlone przez różną budowę i charakteryzację robotów. Mimo iż roboty są w filmie nieme prowadzą dialog, który widz może obserwować w postaci przewijających się linii kodu - opisuje Maciej Rećko.
Wystawę Początek można oglądać w warszawskiej Zachęcie do 19 listopada. Projekt prezentowany będzie także w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl