Aktualności

Wróć

Ławnik sądowy - mały zarobek, ale duży prestiż. Trwa nabór kandydatów

2015-05-31 00:00:00
Ich zarobek jest nieduży, ale funkcja prestiżowa. Kończy się kadencja ławników sądowych wybranych przez Radę Miasta Białystok w 2011 r. Właśnie rozpoczęła się procedura naboru nowych kandydatów.
pixabay.com
Według informacji prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku, do prawidłowego funkcjonowania sądów w kadencji 2016-2019 potrzebnych jest 96 ławników. W Sądzie Okręgowym do orzekania w sprawach cywilnych - 24, w sprawach karnych - 15, a w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych - 4. W Sądzie Rejonowym do orzekania w sprawach rodzinnych potrzebnych jest 33 ławników, a w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych - 20.

Ławnikiem może być osoba, która: posiada polskie obywatelstwo i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich; jest nieskazitelnego charakteru; ukończyła 30 lat i nie przekroczyła 70; jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w Białymstoku co najmniej od roku; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika i posiada co najmniej wykształcenie średnie. Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnik powinien wykazywać się znajomością spraw pracowniczych.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) lub co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie Białegostoku.

Kandydatów można zgłaszać do 30 czerwca (wszelkie formalności z tym związane załatwia Biuro Rady Miasta w Urzędzie Miejskim). Radni dokonają wyboru ławników na sesji 26 października.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl