Ławnicy poszukiwani. Można się zgłaszać
Ławnik to osoba, która będzie brała udział w procesach sądowych. Jednak nie potrzebne jest do tego wykształcenie wyższe, wystarczy co najmniej średnie.
Pixabay
Potrzeba 70 ławników
W 2023 r. skończy się kadencja ławników sądowych, którzy zostali wybrani przez Radę Miasta Białystok w 2019 r. W związku z tym, rozpoczęła się rekrutacja kandydatów na ławników.
Prezes Sądu Okręgowego w Białymstoku przekazał, że do sprawnej pracy sądów w okresie 2024-2027 potrzeba w sumie 70 ławników. W przypadku Sądu Okręgowego w Białymstoku, potrzeba:
- 26 ławników do orzekania w sprawach cywilnych;
- 12 ławników do orzekania w sprawach karnych;
- 4 ławników do orzekania w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych.
Natomiast Sąd Rejonowy w Białymstoku będzie potrzebował:
- 5 ławników do orzekania w sprawach rodzinnych;
- 23 ławników do orzekania w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych.
Nie wszyscy mogą zostać ławnikami
Ławnik to obywatel, który bierze udział w procesie sądowym i wspólnie z sędziami podejmuje decyzje w sprawie, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia życiowego.
Aby zostać ławnikiem, trzeba spełniać następujące warunki: mieć polskie obywatelstwo i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, być nieskazitelnego charakteru, mieć od 30 do 70 lat, być zatrudnionym, prowadzić działalność gospodarczą lub mieszkać w Białymstoku co najmniej przez rok, być zdolnym do pełnienia obowiązków ławnika ze względu na stan zdrowia, oraz posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
W przypadku orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy, ławnikiem powinna zostać wybrana osoba, która wykazuje szczególną znajomość spraw pracowniczych.
Jak się zgłosić?
Kandydatów na ławników mogą zgłaszać różne osoby i instytucje. Wśród nich są prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, które są zarejestrowane zgodnie z prawem, z wyłączeniem partii politycznych. Ponadto kandydata może zgłosić grupa co najmniej 50 obywateli, którzy mają czynne prawo wyborcze i stale mieszkają w Białymstoku.
Aby zgłosić kandydata na ławnika, konieczne jest użycie karty zgłoszenia - jest to oficjalny dokument, który umożliwia przeprowadzenie odpowiedniej procedury zgłaszania kandydatów do rad gmin w celu wyboru ławników. Wzór karty zgłoszenia zapewnia jednolitość i przejrzystość w procesie zgłaszania kandydatów.
Kandydaci mogą składać zgłoszenia od 30 maja do 30 czerwca 2023 r. Wybór nowych ławników przez Radę Miasta Białystok odbędzie się w październiku 2023 r. Szczegóły dotyczące m.in. potrzebnych dokumentów dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl