Aktualności

Wróć

Laureaci konkursu Naturalnie się opłaca już znani

2011-01-24 00:00:00
Jak efektywnie wykorzystać zalegający na ulicach śnieg? Jak będąc na siłowni stać się miniaturową fabryką prądu? Odpowiedzi na m.in. takie pytania szukali uczestnicy konkursu Naturalne się opłaca, który zorganizowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
RDOŚ w Białymstoku
Dziś w siedzibie RDOŚ odbyło się ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród w ekokonkursie. Studenci podlaskich szkół wyższych odebrali: dyplomy, nagrody rzeczowe i atrakcyjne nagrody pieniężne: czeki na kwotę 750, 500 i 250 zł. Jury konkursowe, w którym zasiadali przedstawiciele Podlaskiego Klubu Biznesu, Uniwersytetu w Białymstoku oraz RDOŚ przyznało pierwsze miejsce Krzysztofowi Jurczakowi za pracę: Utworzenie przyrodniczych wiosek tematycznych w Dolinie Bugu, jako poligon doświadczalny idei zrównoważonego rozwoju. Drugie miejsce zajął Paweł Biegus za pracę: Sprzęt do ćwiczeń produkujący prąd, a trzecie - Maciej Sidorowicz za pracę Jak wykorzystać zalegający śnieg?. Wszyscy laureaci są studentami Politechniki Białostockiej.

Jury przyznało również cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Anna Backiel (Bydło na czterech kółkach), Kinga Wysocka (Przekształćmy ruch w coś pożytecznego), Magdalena Bobrowska (Wprowadzenie w podlaskich miejscowościach oświetlenia ulicznego w postaci lamp LED) i Joanna Tomaszuk (Autobusy BKM na baterie).

- Nie chcemy, by projekty studentów poszły do szuflady - dlatego już niebawem zorganizujemy spotkanie, na którym laureaci będą mogli opowiedzieć o swoich pomysłach lokalnym przedsiębiorcom z Podlaskiego Klubu Biznesu. Niewykluczone, że któryś z tych projektów zyska ich aprobatę i dofinansowanie - powiedział Lech Magrel, dyrektor RDOŚ w Białymstoku.

Konkurs adresowany był do studentów, którzy w ramach pracy konkursowej mieli stworzyć projekt ekoinnowacji możliwy do realizacji w warunkach województwa podlaskiego. Pomysł miał uwzględniać zasady zrównoważonego rozwoju, miał być opłacalny ekonomicznie oraz przyjazny dla środowiska.
 
andy