Latarnicy będą uczyć jak korzystać z Internetu
Polska Cyfrowa Równych Szans to największe w historii Polski przedsięwzięcie edukacyjne dla ludzi zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. W środę (18.01) założenia programu, obejmującego również nasze województwo, przedstawiali w Białymstoku specjaliści z ministerstwa administracji i cyfryzacji oraz stowarzyszenia Miasta w Internecie .
sxc.hu
Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS) obejmie ogólnopolską kampanię promocyjną i edukacyjną, szkolenia, powołanie pierwszego w Polsce Centrum Kompetencji Cyfrowych i uruchomienie portalu edukacyjnego. Najważniejszą rolę odegrają w nim jednak Latarnicy - lokalni animatorzy, którzy za kilka miesięcy wyruszą w Polskę.
- Chcemy zbudować grupę ponad 2600 aktywnych liderów działających lokalnie, lecz połączonych wspólną pasją. Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieć pomóc innym w pokonaniu ich nieufności, obaw i barier psychicznych w zapoznaniu się praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie - mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
Oprócz Latarników powstanie także sieć ekspertów, z których wiedzy i kompetencji będą mogą korzystać osoby potrzebujące wsparcia.
Oprócz założeń PCRS na spotkaniu w Białymstoku poruszano m.in. problem pomocy ministerstwa dla samorządów i przedsiębiorców w budowie szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Według ostatnich danych, niemal co trzeci Polak nie korzysta ani z komputera, ani z Internetu. Ogólną liczbę wykluczonych szacuje się na ponad 10 mln ludzi. Według specjalistów największą barierą jest, nie dostęp do Internetu, ale zatrważająco niski poziom kompetencji cyfrowych. To przede wszystkim kwestia niskiej świadomości, braku motywacji i wiedzy, a nie zbyt wysokich cen połączenia z Internetem, czy komputerów. 73% wszystkich Polaków ma w domu dostęp do Internetu, jednak korzysta z niego tylko 60% (w tym na niespełna 13 mln Polaków po 50 roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z sieci).
E.S.