Lalkowa Królowa Śniegu i śnięty Mikołaj w BTL
O wyższości uczuć nad rozumem, o gorącym ogniu przyjaźni, miłości i trudach drogi, którą podpowiada serce jest spektakl Królowa Śniegu - najnowsze dzieło Białostockiego Teatru Lalek i artystów z Bułgarii.
BTL/Bogumił Gudalewski
Baśnie Christiana Andersena mają to do siebie, że nie tracą na aktualności. Podejmowane przez nie tematy są uniwersalne i tak samo ważne w życiu dziecka, jak i dorosłego. Nie inaczej jest z Królową Śniegu. W związku z tym, białostoccy lalkarze proponują w świąteczno-noworocznym czasie, spotkanie dzieciom, ich rodzicom i opiekunom z bohaterami duńskiego bajkopisarza.
Spektakl jest lalkową adaptacją znanej historii o Kayu i Gerdzie, a także Królowej Śniegu. Ta, pewnego dnia zabiera ze sobą chłopca, serdecznego przyjaciela Gerdy. Biała dama ma serce z lodu, a jej spojrzenie mrozi wszystko wkoło. W jej białym, śnieżnym królestwie nie ma miejsca na ciepłe uczucia, gdyż rządzi w nim rozum i logika. Zupełnie inne wartości wyznaje Gerda. Gdy Kay zniknął wyrusza w niebezpieczną podróż, poświęca się i ryzykuje, by tylko go odnaleźć. W swoim postępowaniu i dążeniu jest bardzo zdeterminowana i romantyczna. Kieruje się sercem czerwonym jak róża, którą mimo zimy, wyhodowała razem z Kayem.
Magiczny klimat przedstawienia tworzy barwna i multimedialna scenografia Svily Velichkovej. Wyświetlany na białej płachcie krajobraz zmienia się płynnie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W bajkowych sceneriach pięknie prezentują się oryginalne lalki - jawajki. Są wyraziste, a ich kolor dopasowany jest do charakteru postaci. Szczególnie udaną postacią jest różowa Wróżka Zapomnienia, renifer Reno i oczywiście, majestatyczna Królowa Śniegu. Nastrój poszczególnych scen wydobywa muzyka, momentami przypominająca twórczość Brian Eno czy Vangelisa. Skomponował ją Vladimira Dżambazow, a autorem piosenek jest Krzysztof Dzierma.
Podsumowując: przedstawienie jest dynamiczne, są chwile zabawne i chwile liryczne. Całość jest efektem współpracy Białostockiego Teatru Lalek z bułgarskimi artystami. Spektakl wyreżyserował Ivan Raykov. W rolę postaci wcielili się: Agnieszka Sobolewska, Izabela Maria Wilczewska, Ewa Żebrowska, Krzysztof Bitdorf, Jacek Dojlidko, Krzysztof Pilat, Paweł S. Szymański.
Dodatkowo, spektakl jest wzbogacony specjalnym mikołajkowym programem autorstwa Marty Guśniowskiej i Ryszarda Dolińskiego. Już w foyer teatru dzieciaki przywita zabawny Bałwan, a przed teatrem zobaczą brykającego na quadzie Renifera. W związku z tym, że Święty Mikołaj zapadł w sen zimowy, na dzieci czeka nie lada wyzwanie, by go obudzić. W świątecznym zamieszaniu znalazł się nawet Króliczek Wielkanocny.
Spektakl i mikołajkowy program to bez wątpienia atrakcyjna, oryginalna i współczesna propozycja dla miłośników teatru i dobrej zabawy.
MAG