Kultura i Rozrywka

Wróć

Lalki bawią też dorosłych. Trwa festiwal Metamorfozy Lalek

2017-06-19 10:40:05
Trwa Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek. To jego druga edycja.
AD
Założeniem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek jest przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. W Białymstoku prezentować będą się teatry m.in. z Niemiec, Francji, Litwy, Bułgarii, Holandii czy Grecji.

Niedziela w BTL-u

W niedzielę (18.06) widzowie mogli obejrzeć spektakl Mewa na podstawie dramatu Antoniego Czechowa w wykonaniu Grodzieńskiego Obwodowego Teatru Lalek. Dla wielbicieli twórczości rosyjskiego pisarza dużą gratką było obejrzenie sztuki granej w oryginalnym języku. Skomplikowane relacje między bohaterami, kwestie dotyczące sztuki - te tematy wciąż pozostają aktualne. Białoruscy artyści ukazali je w atrakcyjnej formie. Pomysłowo zaaranżowana scena (balie z wodą jako jezioro, trzciny w wazonach i pomost, na którym w głównej mierze rozgrywa się akcja), drewniane lalki i dużo ruchu - takie rozwiązania przypadły do gustu białostockiej widowni. Przedstawienie obfitowało też w humor.

W programie był również spektakl Ubu(S) francuskiej Compagnie Pupella Nogues, która postanowiła zbadać zależność między artystami i ludźmi władzy. Na scenie występuje dwóch portierów, którzy uświadamiają sobie, że akt twórczy może stanowić przełomową broń. Jednocześnie zastanawiają się, jak będą działać w obliczu dyktatury. Czy mieliby odwagę na konfrontację? Z jakich środków będą w stanie skorzystać? I oczywiście - za jaką cenę? Czy w takiej sytuacji powinni zachować swoją artystyczną integralność? Scena staje się eksperymentalnym laboratorium.

Przyjaźń pingwinów, historia Hemingway'a i grecka tragigroteska

W poniedziałkowym (19.06) programie są trzy spektakle. Pierwszym jest Na arce o ósmej Wileńskiego Teatru Kameralnego. To inspirująca historia przyjaźni trzech pingwinów w czasie powodzi. Sztuka powstała w 2006 r. na zaproszenie jednej z niemieckich drukarni. Zainspirowana biblijną historią Arki Noego, pozornie błaha opowiastka, stała się najpierw księgarskim, a następnie teatralnym przebojem. Reżyserii tej błyskotliwej i humorystycznej sztuki podjęła się Agne Sunklodaite.

Drugi tytuł to Dzień osiemdziesiąty piąty Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Stanowi on luźną interpretację opowiadania Ernesta Hemingway'a Stary człowiek i morze. Bazując na oryginalności opowieści o samotności, heroicznym oddaniu sprawie i wielkiej wytrwałości w dążeniu do celu, sztuka opowiada nową historię, która rozgrywa się tuż obok nas. Główny bohater nie mieszka w kubańskiej wiosce, jak u Hemingway'a, lecz przebywa w szpitalu. Zapomniany przez rodzinę i najbliższych przyjaciół wyrusza w swój ostatni rejs, w którym towarzyszy mu młody pielęgniarz.

Wreszcie Dom klaunów Merlin Puppet Thetre z Grecji. Jeden budynek, pięć mieszkań i sześć postaci. Tragikomiczne osobowości prowadzą nędzne życie, którego nie boją się stracić. Boją się za to żyć. Publiczność podgląda ich codzienne życie - w ciemnym, klaustrofobicznym otoczeniu, pełne obaw, obsesji i samotności.

Wystąpią m.in. teatry z Litwy i Węgier

We wtorek (20.06) widzowie również mogą obejrzeć trzy spektakle. Pierwszy to Za drzwiami śnieżycy Kauno Valstybinis Lėlių Teatras. Pięciu podróżników, ukrywając się w młynie przed śnieżycą, dzieli się swoimi niezwykłymi opowieściami. Stają w obliczu trudnego wyboru: czy poddać się przeznaczeniu, czy też samemu podjąć decyzję. Którą drogę wybrać? Twórcy spektaklu zapraszają widzów w poetycką i mistyczną podróż przez labirynt ludowych opowieści i nieujarzmionej wyobraźni.

Drugą propozycją jest Molier Teatru Animacji w Poznaniu. Paryż, 17 lutego 1673 r., Jean-Baptiste Poquelin (znany także jako Molier) gra główną rolę w Chorym z urojenia. Podczas spektaklu dostaje ataku duszącego kaszlu, co czyni jego występ bardziej przekonującym. Parę godzin później umiera w domu. Ta anegdota zainspirowała Neville'a Trantera do zrobienia spektaklu o jednym z najwybitniejszych francuskich aktorów i dramatopisarzy. Spektaklu o człowieku rozdartym między wiernością ideałom i dopasowaniem do ciężkich realiów życia. Molier chciał całkowicie poświęcić się sztuce, ale zbyt wiele czynników mu w tym przeszkadzało: brak pieniędzy, marni aktorzy, rozkapryszona żona, wątłe zdrowie i wpływowi ludzie, z którymi zadarł.

Grupa z Węgier Mesebolt Bábszínház zaprezentuje natomiast spektakl Józef i jego bracia.

Festiwal Metamorfozy Lalek potrwa do 24 czerwca. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl