Kultura i Rozrywka

Wróć

Łączy antyk i pop-art. Wystawa Michała Jackowskiego w Operze

2019-11-07 13:01:27
Jego przekaz angażuje wszystkie zmysły widza, przenosi go w czasie i przestrzeni, a przede wszystkim - stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności. Wystawa rzeźby Michała Jackowskiego zostanie otwarta w poniedziałek (11.11) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Paweł Ławreszuk
Michał Jackowski to artysta rzeźbiarz, urodzony w 1978 roku w Białymstoku. W latach 1997-2003 studiował w ASP w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy małe formy rzeźbiarskie, rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz realizacje w przestrzeni urbanistycznej. W Operze zaprezentuje wystawę Internal Independence.

Pytania o wolność

- Pragnę, by moja sztuka przypominała, iż wolność zaczyna się i kończy w każdym z nas. Jest bowiem bardziej zadaniem i procesem, niż stanem. Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada (w dniu otwarcia wystawy) ponownie rodzi we mnie pytanie o wolność. Każda refleksja rozpoczyna się od pytań. Dlatego to właśnie pytania stały się mottem i moją drogą twórczą. Zapraszam Państwa do wspólnej podróży - mówi o wystawie Michał Jackowski.

W ramach wystawy Internal Independence artysta zaprezentuje 11 prac w marmurze. Towarzyszyć im będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Udział w wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, Konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, dyrektor Royal Opera w Maskacie.

Sztuka to uniwersalny język

Internal Independence to wystawa tworzona z troską o homo faber - człowieka zajętego pracą - by go zatrzymać i skłonić do refleksji nad celem, sensem i jakością podróży przez bycie człowiekiem i bycie z drugim człowiekiem.

Mało kto wie, że w listopadzie Święto Niepodległości obchodzone jest także w Omanie. Koncepcja wewnętrznej niezależności stanowi jedną ze strategii, jakie przyjąć może współczesny człowiek. W równym stopniu dotyczy to narodów, co jednostek, wiele bowiem bytów politycznych zderzyło się w swej historii z przytłaczającymi go siłami. Odnajdując ostoję w wewnętrznej, niewzruszonej postawie przetrwali, by niczym Feniks strzepnąć ze swych skrzydeł popiół opresji. Jest to cecha, którą dostrzeżemy w tkankach tak różnych wspólnot, jak polska i omańska. Różnice geograficzne czy religijne nie są w stanie zatrzeć tej prawdy o człowieku. Uniwersalnym językiem jej wyrazu jest sztuka, która po raz kolejny okazuje się płaszczyzną ponadkulturowego porozumienia.

Wystawa zostanie otwarta o godz. 17.00, wstęp jest wolny. Ekspozycja będzie czynna do 26 grudnia.

Zobacz też: Internal Independence - wystawa rzeźby Michała Jackowskiego
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl