Kwas hialuronowy - sposób na zniszczone stawy
Problemy ze stawami to coraz powszechniejsza dolegliwość, szczególnie, jeśli chodzi o te kolanowe i biodrowe. Z pomocą przychodzi kwas hialuronowy.
pixabay.com
Problemy ze stawami, wbrew temu, co myśli wiele osób, nie dotykają tylko ludzi starszych. To dolegliwość coraz bardziej powszechna także u młodych osób, które np. mają za sobą przebyte urazy.
Od niedawna niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, niekwalifikujące się do operacji, leczyć można iniekcjami kwasu hialuronowego.
- Kwas hialuronowy to jeden z najważniejszych składników większości tkanek. Z uwagi na dużą lepkość i sprężystość, np. w kolanie pełni on rolę ochronną – zapobiega mikrourazom chrząstki stawowej, a także poprawia jej smarowanie – mówi dr Jan Murawski, ortopeda z Humana Medica Omeda w Białymstoku.
Chodzi więc o to, że ten związek jest głównym elementem mazi stawowej i umożliwia nam poruszanie się. Wraz z upływem czasu i postępującym starzeniem się stawu lub w wyniku przebytego urazu, często dochodzi do pojawiania się zmian zwyrodnieniowych. Efektem tego są zaburzenia wytwarzania kwasu hialuronowego w płynie stawowym, a jego niedobór jest odpowiedzialny za ból i dyskomfort pacjenta. W przypadku niewielkich zmian można temu zaradzić, stosując preparaty wstrzykiwane bezpośrednio do stawu.
- W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stężenia kwasu hialuronowego w używanym środku, stosuje się przy tym jedną iniekcję w tzw. postaci powiększonej lub też od 3 do 5 iniekcji podawanych w tygodniowych odstępach – dodaje dr Jan Murawski.
Co bardzo ważne, nie wiążą się one z żadnymi niedogodnościami dla chorego i nie wymagają ograniczenia aktywności. Jedynym, i tak rzadko występującym, efektem ubocznym może być podrażnienie stawu kolanowego.
To rozwiązanie sprawdzi się w lekkich przypadkach, kiedy zmiany zwyrodnieniowe nie są na tyle duże, żeby kwalifikować się do operacji. Podstawą jest diagnostyka, ponieważ ból stawu może mieć wiele przyczyn, takich jak stan zapalny czy dolegliwości reumatyczne. W pierwszej kolejności należy wykonać podstawowe badania: zdjęcie RTG oraz laboratoryjne testy krwi. W ten sposób wykluczymy pozostałe schorzenia. Preparat z kwasu podaje się dopiero po zdiagnozowaniu choroby zwyrodnieniowej.
Trzeba pamiętać, że iniekcje nie sprawdzą się w przypadku dużych deformacji. Tu jedynym rozwiązaniem jest wymiana stawu.
Kwas hialuronowy nie jest więc złotym środkiem na wszelkie stawowe dolegliwości. Można jednak powiedzieć, że przedłuża on funkcje stawu i zdecydowanie poprawia komfort życia pacjenta.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl