Dom

Wróć

Kupiliśmy dom, mieszkanie - i co dalej? Cykl życia nieruchomości się nie kończy

2021-11-22 10:17:54
Białystok w ciągu ostatnich lat stał się miastem wielkiego rozwoju inwestycji budowlanych a szczególnie budownictwa mieszkaniowego. Warto zauważyć, że powstanie tak dużej ilości budynków stanowi również wyzwanie dla zarządców i administratorów nieruchomości.
mat. prasowe
Cykl życia nieruchomości

Zarządzanie nieruchomościami to nie tylko dbałość o obecny stan budynków i jego mieszkańców, ale również planowanie ich funkcjonowania w przyszłości. O zagadnienia związane z zarządzaniem nieruchomościami zapytaliśmy przedstawiciela białostockiej firmy Admin Serwis oferującej usługi kompleksowej obsługi nieruchomości.

- Kupiliśmy dom, mieszkanie, nieruchomość - i co dalej? Nie ważne czy zrealizowaliśmy swoje wieloletnie marzenie czy po prostu zainwestowaliśmy oszczędności, warto pamiętać, że cykl życia nieruchomość nie kończy się z chwilą ukończenia ich budowy. Administrowanie nieruchomością to szereg czynności koniecznych do prawidłowego funkcjonowania budynku, jego infrastruktury technicznej a także spełnianie wymogów prawa. Trzeba pamiętać choćby o serwisie technicznym i przeglądach urządzeń, w które są wyposażone nasze co raz bardziej nowoczesne osiedla, takie jak systemy oddymiania i przeciwpożarowe, systemy wentylacyjne, windy, bramy automatyczne, monitoring, hydrofornie oraz szereg innych, wyjaśnia Paweł Koziejko z firmy Admin Serwis. - Właśnie od zarządzania daną nieruchomością zależy jak będzie użytkowany budynek i czy jego eksploatacja pozwoli na zwrot kosztów danej inwestycji - dodaje.

Białystok jest miastem, które rośnie. Bliskość granic trzech państw, ale i trzech parków narodowych sprawia, że w stolicy Podlasia z roku na rok przybywa nowoczesnych osiedli deweloperskich. Według GUS ciągle rośnie oferowanych przez nich ilość lokali. Mimo pandemii to właśnie najchętniej inwestujemy w nieruchomości, które są skarbonką i zabezpieczeniem na przyszłość. Tym bardziej warto wiedzieć, na czym polega dobre zarządzanie naszymi nieruchomościami.

Kim jest współczesny zarządca?

- Na pewno część z nas ma w pamięci serialowych zarządców, którzy (każdy na swój sposób) starali się dbać o budynki i ich mieszkańców. Ryszard Popiołek z serialu Dom czy Stanisław Anioł z kultowych Alternatyw to postaci, które do dziś wzbudzają sympatię, ale są też przykładem tego, jak nie powinno wyglądać współczesne zarządzanie. Kim jest zarządca XXI wieku? Zgodnie z art. 184 b. Ustawy o gospodarce nieruchomościami zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i działań, których zadaniem jest zagwarantowanie racjonalnego gospodarowania budynkiem – tłumaczy Paweł Koziejko z firmy Admin Serwis.

Ponadto zarządca nieruchomości musi mieć wiedzę interdyscyplinarną: znać aktualne przepisy często zmieniającego się prawa w zakresie związanym z nieruchomościami, mieć wiedzę dotyczącą zagadnień remontowo-budowlanych, technicznych, czy finansowo-księgowych. Stąd konieczność ciągłego podnoszenia własnych kwalifikacji i umiejętności. Odpowiedzialny zarządca posiada również polisę ubezpieczeniową zabezpieczającą jego klientów.

Szef Admin Serwis dodaje, że w ślad za oczekiwaniami mieszkańców zmieniła się również sposób komunikacji. Obecnie każdy z lokatorów jest na bieżąco informowany o wysokości opłat, zebraniach i innych ważnych sprawach także za pośrednictwem indywidualnego internetowego konta. Dzięki platformie elektronicznej każdy może zgłosić usterkę, albo zagłosować na uchwałę. Jest to również forum, które mieszkańcy mogą wykorzystywać w celu poznania spraw, jakimi aktualnie żyje wspólnota czy skomunikować się z Zarządcą. Wielu z właścicieli nowych mieszkań w nich nie zamieszkuje, natomiast traktuje je jako lokatę kapitału. W tym przypadku platforma internetowa jest wygodnym narzędziem kontroli nad naszym mieniem.

- Czy zatem sami jesteśmy mieszkańcami naszych lokali czy też je wynajmujemy, skuteczny zarządca nieruchomości powinien być naszym zaufanym partnerem, dającym nam poczucie bezpieczeństwa dzięki swoim kwalifikacjom i posiadanemu doświadczeniu - podsumowuje Paweł Koziejko.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl