Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Premiera w Operze, festiwal filmowy i nowe wystawy [WIDEO]

2018-12-07 07:15:11
Trwa festiwal Żubroffka, Opera Podlaska wystawia nową premierę - Turandot, a w skansenie obejrzeć można wystawę o sztuce ludowej. W ten weekend z pewnością wydarzeń kulturalnych nie brakuje.
Michał Kardasz
Festiwal Żubroffka: święto krótkiego kina

Do niedzieli potrwa 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. W tym roku o nagrody walczy 109 filmów, będą one prezentowane w kilku konkursach. Na wszystkie pokazy festiwalowe wstęp jest wolny. Ponadto w programie są imprezy klubowe, wystawy i panele.



Program: Festiwal Żubroffka 2018

Opera: premiera Turandot

Baśń o okrutnej chińskiej księżniczce i odważnym księciu Kalafie to historia odwiecznej walki płci, przesycona erotyzmem i potężnymi uczuciami. Ukazuje człowieka z krwi i kości w jego sprzecznościach i namiętnych porywach serca, stając się kluczem do naszej podświadomości. Ta realizacja będzie sensacyjna. Po raz pierwszy w Polsce Turandot będzie wystawiona wyłącznie w wersji kompozytora, bez dopisanego po śmierci Pucciniego finału. Premiera w piątek.

Zobacz też: Premiera Turandot Giacoma Pucciniego

Koncert: Muniek i Przyjaciele, Marek Andrzejewski i syn Michał

Będzie to akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta Muńka Staszczyka, lidera formacji T. Love. Podczas występów Muńkowi towarzyszą: Cezariusz Kosman - gitara akustyczna oraz Janek Jahlove Pęczak - gitara akustyczna. Muniek wystąpi w piątek w Zmianie Klimatu. Koncert uświetni 5. urodziny klubu przy Warszawskiej.

Sprawdź: Muniek i Przyjaciele #5latZmianyKlimatu

Marek Andrzejewski to najbardziej uśmiechnięty bard w Polsce. Autor, kompozytor, wykonawca piosenek. Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów. Jego piosenki są melodyjne, optymistyczne, a zarazem frapujące i zapadające w pamięć. Wystąpi w sobotę wraz z synem Michałem w restauracji Receptura.

Sprawdź: W rytmie walca i serca - Marek Andrzejewski i syn Michał

Wernisaż: nowa wystawa u Sleńdzińskich

Koncepcję nowej wystawy u Sleńdzińskich stworzył Janusz Noniewicz we współpracy i z udziałem młodych artystów: Dominiki Wirkowskiej oraz Roberta Jankowskiego. Oglądamy portret współczesnego Białegostoku w formie zbiorowego wizerunku jego wirtualnych mieszkanek i mieszkańców. Nie jest to świat realny, lecz wyimaginowany portret miasta, zaczerpnięty z Instagrama, przepuszczony przez filtr mediów społecznościowych. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w Galerii im. Sleńdzińskich.

Sprawdź: Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet kiedy jesteś smutny, PONIEWAŻ

W kinie: premiera animacji Miśków 2-ów w Nowym Jorku

Mianowany na króla Arktyki, sympatyczny Misiek powraca do Ameryki. W Nowym Jorku, z rąk burmistrza, ma odebrać największe z możliwych odznaczeń - Wielki Klucz do Miasta. Na uroczystą galę Misiek stawia się w towarzystwie syna Juniora, trójki rozbrykanych lemingów oraz dawno niewidzianych przyjaciółek Olimpii i Very. Niestety w trakcie imprezy ktoś kradnie Wielki Klucz, a wkrótce po tym do telewizji trafia nagranie, na którym widać naszego bohatera... rabującego nowojorskie banki. W jednej chwili, z ulubieńca Ameryki, Misiek staje się najbardziej poszukiwanym zwierzakiem w kraju. A to nie koniec kłopotów, bo z rodzinnego bieguna docierają do Miśka niepokojące wieści... Okazuje się, że bezduszny biznesmen planuje rozpuścić lodowce i zabutelkować całą powstałą z nich wodę. Czy bohater zdoła go powstrzymać, zanim ostatni lodowiec zamieni się w zgrzewkę mineralnej? Film można oglądać w kinach Helios



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający to spektakl nawiązujący do noweli Śmierć w Wenecji Tomasza Manna oraz filmu w reżyserii Luchino Viscontiego - opowieści o starzejącym się utytułowanym literacie Gustawie von Aschenbachu. Białostocka realizacja to oryginalna propozycja - aktorzy grają wśród widzów. Drugą propozycją jest Mayday - jedna z najlepszych komedii autorstwa Raya Cooneya, brytyjskiego komediopisarza, określanego jako mistrza farsy. Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją.

BTL Cudowna lampa Aladyna, jak każda klasyczna baśń, ma tyle wersji, ilu opowiadaczy. Twórcy z Białostockiego Teatru Lalek pokusili się o tekst największego polskiego czarodzieja teatru lalek – Jana Wilkowskiego. Baśń skrzy się więc dowcipem, obdarowuje szczodrze mądrościami i zaskakuje niezwykłymi zwrotami akcji. Propozycja dla dorosłych to Krzywa wieża - na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Niech nie zwiedzie was jednak ten kostium. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się bowiem coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi - ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje.

Repertuar teatrów

Za miastem

Piękno i różnorodność sztuki ludowej z terenu obecnego województwa podlaskiego już niedługo będzie można podziwiać we wnętrzach dworu z Bobry Wielkiej. Najpiękniejszy z budynków w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej przeszedł remont, a Sztuka ludowa Podlasia to jedna z dwóch wystaw, które zagoszczą w nim na stałe. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w niedzielę.

Sprawdź: Otwarcie wystawy Sztuka ludowa Podlasia
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl