Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Polecamy najlepsze imprezy [WIDEO]

2018-11-16 07:00:16
Przyjedzie Aga Zaryan i Włodek Pawlik, zagra grupa Lipali z Tomkiem Lipą Lipnickim na czele, a w Galerii Arsenał zostanie otwarta nowa wystawa. Sprawdźcie, gdzie jeszcze warto się wybrać.
Maciej Safaryn
Koncerty: Lipali, Aga Zaryan

Lipali świętuje w tym roku 15. urodziny, Zmiana Klimatu - 5. To będzie więc podwójnie jubileuszowy koncert. Grupa wystąpi w składzie: Tomasz Lipa Lipnicki - wokal, gitara, klawisze, Łukasz Luk Jeleniewski - bębny, instrumenty perkusyjne, Roman Bereźnicki - gitara, klawisze, wokal i Łukasz Gajowy Gajowniczek - bas, wokal. W roli supportu wystąpi grupa Holyguns. Koncert odbędzie się w piątek w Zmianie Klimatu.



Sprawdź: Lipali w Białymstoku / #5latZmianyKlimatu

Aga Zaryan wystąpi w sobotę w sali kina Forum. Koncert będzie promować nowy, autorski album artystki. Muzyka na nowy album została skomponowana do tekstów napisanych po angielsku przez wokalistkę. Dzięki temu kompozycje nabrały osobistego charakteru. Zaryan dzieli się w nich swoimi emocjami i refleksjami na temat otaczającej ją rzeczywistości.

Sprawdź: Aga Zaryan - High & Low

Opera: koncert Włodka Pawlika

Pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę Night in Calisia, pierwszej i jedynej w historii Grammy dla polskiego jazzu. Włodek Pawlik wraz ze swoim trio wystąpi w piątek w Operze Podlaskiej. W programie jest kantata Myśląc Ojczyzna.

Sprawdź: Koncert Włodek Pawlik Trio

Wernisaż: wystawa w Galerii Arsenał

Wyjście z centrum - tak zatytułowana jest nowa wystawa w Arsenale. Jej tematem jest pojęcie centrum jako punkt wyjścia do myślenia o rzeczywistości. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni artyści, którzy od wielu lat eksplorują kraje nam odległe, postrzegane przez nas jako egzotyczne. Jednym z założeń prezentacji jest pokazanie zmiany sposobu patrzenia na ich centrum - miejsce, z którego wyruszyli. Wernisaż odbędzie się w piątek, oprowadzanie autorsko-kuratorskie tradycyjnie - w sobotę.

Sprawdź: Wyjście z centrum

Międzynarodowy konkurs: pianiści zagrają w duetach

27 duetów z Polski, Niemiec, Japonii, Włoch, Korei, Chin, Rosji, Białorusi, Francji i Czech weźmie udział w Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych. Wydarzenie jest cykliczne - odbywa się co 3 lata. Grę uczestników oceni jury. Konkurs odbędzie się w sali koncertowej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku oraz w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej. Inauguracja wydarzenia w niedzielę.

Program: VII Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych

W kinie: Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Akcja filmu, do którego scenariusz napisała J.K. Rowling, rozpoczyna się w 1927 r., kilka miesięcy po tym, jak Newt pomógł zdemaskować i schwytać niesławnego czarnoksiężnika Gellerta Grindelwalda. Ten dotrzymał danego wcześniej słowa i uciekł w dramatycznych okolicznościach. Cały czas gromadzi nowych zwolenników swojej sprawy - wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty. Jedyną osobą będącą w stanie go powstrzymać jest czarodziej, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela - Albus Dumbledore. Jednak Dumbledore nie obejdzie się bez pomocy swojego byłego ucznia Newta Scamandera, któremu już raz udało się pokrzyżować plany Grindelwaldowi. Przygoda ponownie splata losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Jednak misja ta będzie także sprawdzianem ich lojalności, kiedy będą stawiali czoła nowym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów. Film od piątku można oglądać w kinach sieci Helios.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Gałązka rozmarynu Zygmunta Nowakowskiego to szlagier teatralny ostatnich dwóch lat przed II wojną światową. Najnowszy spektakl w białostockim Teatrze wyreżyserował Rafał Matusz. To ciekawe przedstawienie, stawiające pytania o patriotyzm. Czym on dziś jest? Jaką stanowi wartość? Czym jest niepodległość?

Druga propozycja to sztuka Leon i Matylda - historia pewnego związku starszego mężczyzny z dużo młodszą od niego kobietą. Czasem przypomina bajkową opowieść, a czasem jest to pełen napięcia thriller z sensacyjnym wątkiem w tle. Momentami przypomina też komedię małżeńską o perypetiach niekonwencjonalnie zachowującej się pary. On - mający skłonność do bycia osobą podporządkowującą sobie innych, ona - ze skłonnością do uzależnienia od bycia kochaną. Ich życie to swoista szarpanina pomiędzy miłością, pożądaniem, opiekuńczością, wiecznymi powrotami, kłótniami i godzeniem się.



BTL Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych - jak Miś i Tygrysek - Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego. To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami. Jeżeli jeszcze nie widzieliście znakomitego spektaklu Ach, jak cudowna jest Panama!, warto nadrobić tę zaległość. Polecamy.

Repertuar teatrów

Za miastem

16 fotografików amatorów z Podlasia wzięło udział w projekcie Na styku różnic. Odwiedzili oni interesujące miejsca na Podlasiu, m.in. Kruszyniany, Wierszalin, Krynki, Tykocin czy Supraśl. Efektem są zdjęcia, które zostaną zaprezentowane na wystawie powarsztatowej w Krynkach. Wernisaż odbędzie się w niedzielę.

Sprawdź: Na Styku różnic - wystawa

Tomasz Sekielski będzie gościem cyklu Lektury Obowiązkowe w Augustowie. Sekielski jest znanym reporterem, dziennikarzem śledczym, dokumentalistą, pisarzem. Karierę dziennikarską zaczynał w bydgoskim Radiu VOX. Był reporterem Faktów TVN. Pracował także w TVN24, TVP1, TVP Info, Nowa TV i Fokus TV. Podczas piątkowego spotkania, które poprowadzi Alicja Bajkowska, będzie można zakupić książki autorstwa Tomasza Sekielskiego i uzyskać dedykację.

Sprawdź: Lektura Obowiązkowa - Tomasz Sekielski
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl