Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Polecamy najciekawsze imprezy [WIDEO]

2019-01-25 07:16:59
Koncert, spektakl, a może kino? W ten weekend nie brakuje ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu.
Grzegorz Chuczun
Opera: koncert muzyki filmowej

Melomani usłyszą utwory z największych serialowych i kinowych hitów: West Love Story, Siedmiu wspaniałych, Nienawistna ósemka, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Dawno temu w Ameryce, Ojciec chrzestny, To wspaniałe życie, Star Trek. W ciemność, Kontakt, Obcy kontra Predator, Avatar, Dzień Niepodległości. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, przygotowany przez Violettę Bielecką, poprowadzi Maciej Sztor. Melomani usłyszą Edytę Krzemień, jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych głosów polskiej sceny musicalowej. Koncert odbędzie się w piątek.

Sprawdź: Koncert muzyki filmowej i Edyta Krzemień w OiFP

Ratusz: poznaj kolędy wschodniosłowiańskie

Ensamble QuattroVoce będzie promować swój album z kolędami wschodniosłowiańskimi. Podczas piątkowego koncertu w białostockim Ratuszu wystąpią: Marta Wróblewska - sopran, Aleksandra Pawluczuk - mezzosopran, Paweł Pecuszok - tenor i Przemysław Kummer - bas/baryton.

Sprawdź: Kolędy Wschodniosłowiańskie - Najnowszy album CD Orthodox Christmas & Ensemble QuattroVoce

Koncerty: Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości, Jan Kondrak

Uczniowie Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku razem z Czesławem Mozilem zagrają i zaśpiewają piosenki z płyty Kiedyś to były święta. To specjalny projekt, do udziału w którym artysta zaprosił białostocką placówkę. Koncert odbędzie się w sobotę w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.



Sprawdź: Koncert Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości

Jan Kondrak zaśpiewa utwory Edwarda Stachury. Program zawiera fragmenty poematu Edwarda Stachury pt. Missa pagana i kilkanaście piosenek. Rzecz jest utrzymana w konwencji bardowskiej, na głos męski i gitarę. Chronologicznie rzecz ujmując Missa pagana Kondraka była pierwszą w Polsce, całościową wizją muzyczną poematu Stachury. Muzyczna treść koncertu jest kompozytorskim dziełem Jana Kondraka, wymyślonym na przełomie lat 70. i 80. XX wieku i uzupełnionym kilkoma kompozycjami Piotra Mikołajczaka. Koncert odbędzie się w sobotę w Spodkach WOAK-u.



Sprawdź: Dla wszystkich starczy miejsca - Kondrak śpiewa Stachurę

Spektakl o bezdomności: PustoStan w UCK

PustoStan to pierwszy monodram Rafała Pietrzaka. Idea spektaklu zrodziła się podczas współpracy aktora z osobami bezdomnymi, podopiecznymi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos w Białymstoku, przy powstawaniu filmu dokumentalnego Eleos. Twoja Historia. W trakcie licznych spotkań i kilkugodzinnych wywiadów z bezdomnymi, które odbył aktor podczas gromadzenia materiału do filmu, zaczęły rodzić się pytania o to, czy istnieją realne korzenie bezdomności. Monodram można obejrzeć w piątek i sobotę w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Sprawdź: Spektakl PustoStan

W kinie: premiera komedii Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3

Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes... W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) - celebrytka i słynna sekstrenerka - wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy - mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) - buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy! Od piątku w kinach Helios można oglądać polską komedię Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3.



Repertuar kin

Dla dzieci: filmowe poranki

Strażak Sam to pełna humoru i ciepła animacja, której bohaterowie podbijają serca małych widzów na całym świecie. Tytułowy bohater, Strażak Sam, razem ze swoimi przyjaciółmi mieszka w urokliwym miasteczku Pontypandy. Codzienne życie toczy się tutaj bardzo spokojnie, jednak czasami zdarzają się różne zaskakujące sytuacje i przygody. Sam nie tylko gasi pożary, ale również pomaga mieszkańcom. Pokazom bajek towarzyszą konkursy i zabawy. Poranki odbędą się w niedzielę w trzech kinach Helios.

Sprawdź: Strażak Sam cz.9 - Poranek w Helios Jurowiecka, Strażak Sam cz.9 - Poranek w Helios Biała, Strażak Sam cz.9 - Poranek w Helios Alfa

Specjalne pokazy: Lista Schindlera w kinie

Mija 25 lat od premiery jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Z okazji tej rocznicy poruszająca, wstrząsająca Lista Schindlera Stevena Spielberga wraca do naszych kin w ramach specjalnych, pojedynczych pokazów. Lista Schindlera otrzymała aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za muzykę. Film został wyróżniony również 7 statuetkami BAFTA, 3 Złotymi Globami i kilkudziesięcioma innymi filmowymi wyróżnieniami. Film można obejrzeć niedzielę w kinie Forum i kinach Helios.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny
Sąsiedzi to psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. To historia pewnego młodego małżeństwa, które porzuca miasto i wyprowadza się na wieś. Tak jak wielu uciekinierów z miejskiej dżungli, tak i oni, naiwnie marzą o szczęśliwym, prostym życiu, w zgodzie z naturą, na własny rachunek i w zwolnionym tempie. Lecz już od pierwszego dnia, życie zaczyna dyktować własne warunki, a krajobraz okazuje się o wiele piękniejszy niż niektórzy zamieszkujący go ludzie, których sposób bycia czy też zwyczaje i budowane od pokoleń relacje nie łatwo rozszyfrować i zrozumieć, a czasem wręcz jeszcze trudniej zaakceptować i stać się ich częścią. Bohaterowie trafiają w sam środek mrocznej i budzącej grozę tajemnicy, gdzie wszystko wygląda inaczej, niż jest w istocie.

Drugim tytułem jest Ożenek - jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane dzieło Gogola - obok Rewizora i Martwych dusz. To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo. Bohaterowie używają niewyszukanego, pospolitego języka, posługują się gwarą. Wszystkie postaci są przedstawione w sposób niezwykle realny i tętnią życiem. Główna bohaterka sztuki, niemłoda już Agafia Tichonowna, za namową swatki, Fiokły, postanawia podnieść swoją pozycję społeczną poprzez właściwy ożenek z przedstawicielem wyższej sfery. Aby zrealizować to małżeństwo z rozsądku, przez mieszczański dom Agafii przewija się korowód kandydatów do jej ręki. Gogolowskie postacie w tej cudownej komedii obyczajowej nakreślone są z mistrzowską przenikliwością oraz potężną dawką humoru i satyry. Gościnnie w spektaklu występuje Andrzej Mastalerz.

BTL
Słomkowy kapelusz to pełna dowcipnych dialogów farsa, której akcja rozgrywa się wokół poszukiwań tytułowego kapelusza. Młody paryżanin Fadinard ma właśnie poślubić Helenę Nonancourt, córkę zamożnego ogrodnika z prowincji. Niestety, pech sprawia, że Koń Fadinarda zjada niechcący wiszący na drzewie słomkowy kapelusz należący do pani Eleonory Beauperthuis, cnotliwej damy, bawiącej akurat na spotkaniu ze swym ognistym kochankiem. W obawie przed podejrzeniami zazdrosnego męża wynikłymi z braku kompletnej garderoby Pani Beauperthuis domaga się od Fadinarda zwrócenia owego nakrycia głowy w trybie natychmiastowym. Zaczyna się walka o odnalezienie kapelusza.

Drugą propozycją jest Bajka o rybaku i rybce. Ilu ludzi, tyle życzeń! Bo każdy z nas ma przecież swoje marzenia (to te największe), swoje pragnienia (to te ciut mniejsze) oraz zachcianki, czyli maleństwa, które szepczą nam do ucha, że coś byśmy zjedli, coś chcieli dostać... Rybak zachcianek nie miał. Miał za to wiecznie niezadowoloną żonę, która wciąż chciała więcej i więcej. Na szczęście Rybak złowił Złotą Rybkę, która pomogła mu w spełnianiu zachcianek Małżonki - do czasu... Ilu pisarzy, tyle wersji bajek o złotej rybce. BTL zaprasza na jedną z najpiękniejszych, opowiedzianą przez Aleksandra Puszkina w poetyckim tłumaczeniu Juliana Tuwima, pełną humoru, ciepła i mądrości.

Repertuar teatrów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl