Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Na jaką imprezę się wybrać? [WIDEO]

2019-02-22 07:04:35
Koncerty, nowa wystawa, a w kinach Kobiety mafii 2 Patryka Vegi. Nie macie jeszcze planów na weekend? Zajrzyjcie do naszego informatora.
Maciej Safaryn
Koncerty: Fisz Emade Tworzywo, Joryj Kłoc, Jerzy Rogiewicz, James Harries

Fisz Emade Tworzywo to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydał 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Jako pierwszy na tak wysokim poziomie wprowadził w polskim hip hopie miękkie brzmienia i teksty. Grupa braci Waglewskich wystąpi w piątek w Zmianie Klimatu.



Sprawdź: Fisz Emade Tworzywo w Zmianie Klimatu

Zespół Joryj Kłoc wykonuje pieśni starodawnych lirników i kobziarzy ukraińskich, którzy przemierzali Ukrainę od wsi do wsi. Tyle że robi to po swojemu, w tanecznych aranżacjach, z rockowym, wręcz punkowym zacięciem. Na scenie aż dym się unosi. Joryj Kloc zagrał kilkadziesiąt koncertów nad Wisłą, wystąpił na kilku ważnych festiwalach ethno. Wystąpi w piątek w pubie 6-ścian.



Sprawdź: Joryj Kłoc w Białymstoku

Do Polski z Wielkiej Brytanii przyleci James Harries. Jeśli o nim jeszcze nie słyszeliście, to wiedzcie, że nie jest to nowa postać na muzycznej scenie. Ma na koncie 6 albumów, świetne recenzje w branżowej prasie i koncerty na całym świecie (grał m.in. w Izraelu, Chinach, Niemczech, Wietnamie, Holandii i na Słowacji). Krytycy porównują jego twórczość do takich artystów jak Ryan Adams, Damien Rice i Jeff Buckley. Jego muzyka to wypadkowa folku, alt country i bluesa. Wystąpi w sobotę w klubie Fama.



Sprawdź: James Harries w Famie

Pomysł grania kolęd na perkusji może wydawać się żartem, jednak nim nie jest, przynajmniej nie do końca. Bardziej niż kpiną ze starych, dobrych melodii, jest próbą spojrzenia pod różnymi kątami na jedną z najbardziej oczywistych części naszej kultury. Swoją płytę Jerzy Rogiewicz nagrał z użyciem dość skromnego instrumentarium: klasycznego zestawu jazzowego, poszerzonego o dzwonki, gongi, marakasy i autoharfę. Zawiera ona 9 opracowań-improwizacji na temat ulubionych kolęd autora. Jerzy Rogiewicz wystąpi w piątek w klubie Fama.



Sprawdź: Jerzy Rogiewicz: Kolędy

Wernisaż: nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru

Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru przedstawia szlak Armii Andersa poprzez indywidualne historie żołnierzy oraz wyjątkowe artefakty, które trafiły do zbiorów Muzeum. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego, udziale w kampanii włoskiej oraz losach powojennych żołnierzy gen. Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi, pocztówkami, plakatami, zdjęciami oraz oryginalnymi przedmiotami związanymi z andersowcami. Częścią wystawy będzie także kiosk multimedialny, w którym zwiedzający odnajdzie szereg ciekawostek poszerzających treści prezentowane w gablotach. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru.

Sprawdź: Gdy maki kwitły na zboczach - nowa wystawa MPS

W kinie: premiera Kobiety mafii 2

Po przejęciu władzy nad stolicą gang Niani (Agnieszka Dygant) przygotowuje się do największej akcji przemytniczej w dziejach kraju. Będąca postrachem Warszawy grupa sprowadza do kraju tonę kolumbijskiej kokainy. Kiedy towar znika w podejrzanych okolicznościach, a kartel żąda głów, do Polski trafia śmiertelnie niebezpieczna Aida (Angie Cepeda). Kolumbijka znajduje sojusznika w osobie trójmiejskiego przemytnika - Mata (Piotr Adamczyk). Mafioso od dawna pragnie umocnić swoją pozycję w półświatku, ale jego plany komplikują napięte relacje ze zbuntowaną córką - Stellą (Aleksandra Grabowska). W tym samym czasie na wolność wychodzi Spuchnięta Anka (Katarzyna Warnke). Kochająca luksusy maniakalna zakupoholiczka cudem przeżyła więzienne piekło, po którym z trudem odnajduje się w nowej rzeczywistości. Wystarczy jednak nieoczekiwane zdarzenie, by znalazła się na celowniku ogólnopolskich mediów i z dnia na dzień stała się mafijną celebrytką. W tym samym czasie poza granicami, w Maroko, Siekiera (Aleksandra Popławska) przeżywa burzliwy romans z Amirem (Otar Saralidze) - bojownikiem państwa islamskiego. Kiedy mężczyzna ginie w brawurowej akcji z udziałem komandosów GROM-u, pałająca zemstą zabójczyni powraca do Polski. Ma do wypełnienia śmiercionośny plan. Film Kobiety mafii 2 można od piątku oglądać w sieci kin Helios.



Repertuar kin

PAK: pokaz filmu Dunkierka

Choć mówi się, że w dzisiejszych czasach zbyt często używa się takich pojęć jak arcydzieło, to trudno nie określić tym mianem filmu Dunkierka w reżyserii Christophera Nolana. To obraz totalny, z przepięknymi zdjęciami, doskonałą muzyką, niezwykłą historią, którą rewelacyjnie przeniesiono na duży ekran. Trudno również nie wspomnieć o aktorstwie i roli Fionna Whiteheada, który wcielił się w głównego bohatera, Tommy’ego, młodego chłopca muszącego zmierzyć się z okrucieństwem wojny. Pokaz filmu odbędzie się w niedzielę w kinie Forum.



Sprawdź: Podlaska Akademia Kultury - Dunkierka

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Autostrada - pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do Siódmej pieczęci Bergmana i najlepszych filmów Woody'ego Allena. Charlie Cox jest po czterdziestce, ma nudną pracę, nieciekawe życie i jak się niespodziewanie okazuje, nieuleczalną chorobę. W dodatku autostopowicz Wally, którego zabiera na autostradzie, oznajmia Charliemu, że jest jego śmiercią i będzie mu o tym nieustannie przypominał. Po tym wszystkim, na środku pustyni, w ogromnym upale, psuje się samochód Charliego i pada komórka. Gorzej być nie może? Bingo! W zrujnowanym hoteliku, na środku drogi donikąd, Charlie spotyka kobietę swojego życia, Ślepą Miłość i zazdrosnego mechanika samochodowego.



Drugą propozycją są Szalone nożyczki. Akcja spektaklu rozgrywa się w salonie fryzjerskim Szalone nożyczki. To królestwo mistrza nożyczek i grzebienia Tonia Wziętego. Wynajmuje on lokal od Izabeli Richter - mistrzyni fortepianu. Momentem zwrotnym akcji jest mord, którego ofiarą pada Izabela Richter. Zwłoki zostają znalezione w mieszkaniu pianistki mieszczącym się nad salonem fryzjerskim. Podejrzenie pada na Toniego, personel zakładu i przebywających w nim klientów. Okazuje się, że w tej grupie są dwaj policjanci, którzy natychmiast podejmują śledztwo. Jaki będzie jego wynik? Kto zabił? O tym zdecyduje... publiczność.

Białostocki Teatr Lalek Jeśli ktokolwiek z Was choć raz w życiu czuł się malutki, mało ważny albo zupełnie niezauważalny - koniecznie przyjdźcie do Teatru. Zaprasza was Panna Ofelia, malutka osóbka o wielkim sercu, otwartym na wszystkich tych, którzy potrzebują przyjaciół. Odwiedźcie ją w jej malutkim mieszkanku na strychu Teatru. Poznajcie jej niezwykłych współlokatorów. Wsłuchajcie się w sentymentalną historię o niedzisiejszej Pannie Ofelii, żyjącej w świecie, o którym większość z nas dawno zapomniała, a który może być cudowną odskocznią od współczesnego zabiegania. W BTL-u można obejrzeć spektakl Teatr cieni Ofelii.



Drugą propozycją jest Szpak Fryderyk. Pan Huber i pani Maier to samotni sąsiedzi, którzy mają swoje małe, własne, ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmi ptaki, a pani Maier... hoduje szczury. Zabawna historia o szpakach i sympatycznych gryzoniach uczy, że nie należy niczego ani nikogo oceniać po pozorach. Dzięki tej opowieści wszystkie sąsiedzkie niesnaski przerodzą się w przyjaźń, a być może w coś więcej.

Będzie też okazja obejrzenia doskonałego spektaklu Little shop of horrors. Wszystko zaczyna się tak niewinnie: skromny właściciel kwiaciarni, Seymour, przypadkiem staje się właścicielem niezwykłej rośliny. Życie Seymoura zmienia się nie do poznania - z dnia na dzień staje się sławny, znany, podziwiany, zdobywa wybrankę swego serca - ale czy za to wszystko nie przyjdzie mu słono zapłacić? Można przekonać się w BTL-u. Little shop of horrors to przerażająco smaczny spektakl w broadwayowsko-hollywoodzkim stylu autorstwa Howarda Ashmana i Alana Menkena, twórców disneyowskich hitów jak Mała syrenka, Piękna i Bestia czy Alladyn, który skradł serca tysięcy widzów na całym świecie.

Repertuar teatrów

Za miastem

Film Wieś pływających krów można będzie obejrzeć w Gminnym Centrum Kultury w Gródku. Troje młodych berlińczyków ze wspólnoty Spirit Center, dbającej o duchowy rozwój swoich członków za pomocą jogi, medytacji, szamańskich rytuałów czy lekcji przetrwania w lesie, postanawia udać się na polską wieś. Jak na prawdziwych pielgrzymów przystało, Ellen, Mario i Jon jadą na Wschód, aż pod granicę Polski z Białorusią, gdzie od miejscowego gospodarza, Stanisława, wynajmują stuletni, drewniany dom. Chcą spędzić tu wakacje, pracować w polu i być blisko natury i kultury - w ich mniemaniu nieskażonych jeszcze cywilizacją. Podczas sobotniego pokazu będą zbierane środki na leczenie i rehabilitacji Patrycji Gryko. Będzie też słodki kiermasz.

s

Sprawdź: Pokaz filmu Wieś pływających krów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl