Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Imprezy na początek października [WIDEO]

2018-10-05 07:42:04
Pierwszy październikowy weekend przed nami. Warto spędzić go kulturalnie. Gdzie się wybrać? Mamy dla was kilka pomysłów.
Grzegorz Chuczun
Festiwal Piosenki Literackiej: Piotr Machalica i Dorota Miśkiewicz

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus W Żółtych Płomieniach Liści... jest okazją do promocji młodych talentów i nowych piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem. Podczas trzech dni Festiwalu zakwalifikowani uczestnicy - studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych - prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus. Podczas imprezy wystąpią też Piotr Machalica i Dorota Miśkiewicz.

Program: X edycja Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus W żółtych płomieniach liści

Lumo Bjalistoko: festiwal pełen światła

Lumo Bjalistoko jest pierwszym festiwalem w północno-wschodniej części kraju, dla którego światło jest głównym narzędziem dokonującym zaskakujących nocnych metamorfoz przestrzeni miejskiej. Wśród atrakcji są m.in. animacje wyświetlane na budynkach, artystyczne instalacje, iluminacje-wizualizacje oraz występy artystyczne. Impreza odbędzie się w piątek i sobotę w przestrzeni miejskiej.

Program: Lumo Bjalistoko 2018 - V Festiwal Światła i Sztuki Ulicy

Opera: młodzieńcze sonaty Rossiniego i nowy sezon MET

Sześć sonat na smyczki, skomponowanych przez debiutującego w roli kompozytora dwunastoletniego Gioacchina Rossiniego znajdzie się w programie piątkowego koncertu przy ul. Podleśnej. W piątek melomani usłyszą je w wykonaniu: Jana Staniendy - skrzypce, Bartosza Bobera - skrzypce, Lidii Grzanki-Urbaniak - wiolonczela, Leszka Sokołowskiego - kontrabas. Koncert odbędzie się w sali przy ul. Podleśnej.

Sprawdź: Wieczór młodzieńczych Sonat G. Rossiniego

Aïdą Verdiego rozpocznie się nowy sezon cyklu The Metropolitan Opera: Live in HD. Monumentalna opera opowiadająca tragiczną historię miłości z czasów faraonów otrzymała piękną oprawę przygotowaną w MET przez Sonję Frisell. Miłosny trójkąt, który tworzą etiopska niewolnica Aïda, wódz egipski Radamès i zakochana w nim księżniczka Amneris, wielkie sceny zbiorowe i wspomniany monumentalizm gwarantują intensywne przeżycia, zwłaszcza gdy w główne postaci wcielają się Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili i Aleksandrs Antoņenko. Transmisję zaplanowano w sobotę w sali kameralnej Opery Podlaskiej.

Sprawdź: Transmisja z MET - Giuseppe Verdi Aïda

Wystawa: lalki z Majdanka na fotografiach

W Centrum im. L. Zamenhofa zostanie otwarta niecodzienna wystawa fotografii. Na zdjęciach Tal Schwartz - izraelska fotograficzka i kuratorka - przedstawiła lalki znalezione na terenie byłego obozu koncentracyjnego po jego likwidacji w 1944 roku. Nic nie wiadomo o ich właścicielach. Wystawa zostanie otwarta w piątek, w programie jest też spotkanie z autorką fotografii.

Sprawdź: Lalki z Majdanka

W kinie: komedia Serce nie sługa

Serce nie sługa to film o poszukiwaniu miłości, zabawne i przejmujące spojrzenie na współczesne związki.

Nie jest łatwo odnaleźć swoją drugą połówkę, nawet jeśli spędza się bardzo dużo czasu na randkowaniu. Daria i Filip znają się od lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Filip to klasyczny Piotruś Pan i łamacz damskich serc. Po kolejnej upojnej nocy, gdy obudzi się obok nowo poznanej dziewczyny, poczuje, że chce zmienić swoje życie i nadać mu sens. W filmie występują: Roma Gąsiorowska, Paweł Domagała, Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki. Od piątku film można oglądać w sieci kin Helios.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny

Zemsta to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry. Dzieło powstało na początku lat 30. XIX wieku. W białostockiej inscenizacji, którą wyreżyserował Henryk Talar, w męskie role wcieliły się kobiety.

Drugim spektaklem jest Autostrada - pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do Siódmej pieczęci Bergmana i najlepszych filmów Woody'ego Allena. Spektakl na podstawie sztuki Michaela McKeevera wyreżyserowany przez Andrzeja Mastalerza jest polską prapremierą.



BTL

Niezwykłą, pełną przygód i humoru podróży do tytułowej Panamy odbywają bohaterowie spektaklu Ach, jak cudowna jest Panama!. Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych - jak Miś i Tygrysek - Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego. To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami.

W repertuarze jest też spektakl Teatr cieni Ofelii. Panna Ofelia to malutka osóbka o wielkim sercu, otwartym na wszystkich tych, którzy potrzebują przyjaciół. Odwiedźcie ją w jej malutkim mieszkanku na strychu Teatru. Poznajcie Jej niezwykłych współlokatorów. Wsłuchajcie się w sentymentalną historię o niedzisiejszej Pannie Ofelii, żyjącej w świecie, o którym większość z nas dawno zapomniała, a który może być cudowną odskocznią od współczesnego zabiegania.



Repertuar teatrów

Za miastem

Film Wieś pływających krów można będzie obejrzeć w sobotę w Gródku. O czym jest produkcja? Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych Berlińczyków - Elle, Mario i Jon, w ramach wakacyjnej wyprawy a także poszukiwań miejsc, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, zwiedza wschód Polski i trafia na przepiękną podlaską wieś, gdzie wynajmują stary drewniany dom od miejscowego gospodarza, zajmującego się hodowlą krów - pana Stanisława. Kogo napotkają na swojej drodze i co z tego wyniknie?



Sprawdź: Pokaz filmu Wieś pływających krów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl