Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Gdzie warto się wybrać? [WIDEO]

2018-01-26 07:56:01
Koncerty, muzyka filmowa w Operze, nowe wystawy i komedia Podatek od miłości w kinach - wybór imprez jest naprawdę duży. Zobaczcie, na co jeszcze wybrać się w weekend.
Maciej Safaryn
Koncert: Caravana Banda w Famie

Absolutna petarda energetyczna - tak można nazwać zespół Caravana Banda, który wystąpi w sobotę w Famie. Proponuje mieszankę hiszpańskiej, bałkańskiej i brzmień gypsy. Zespół łączy w sobie musicalowy rozmach z niemal uliczną energią. Od ponad 3 lat zespół podbija publiczność w Czechach, na Słowacji, w Niemczech i w Polsce.



Sprawdź: Caravana Banda - koncert

Opera: koncert muzyki filmowej

Utwory z hitów kinowych, m.in. Gwiezdnych wojen, Gladiatora czy Władcy Pierścieni usłyszeć można będzie podczas piątkowego koncertu w Operze przy ul. Odeskiej. Wystąpi Chór OiFP przygotowany przez prof. Violettę Bielecką i Orkiestra OiFP pod batutą Macieja Sztora. W czwartek zaplanowano spotkanie ze słynnym dyrygentem.

Sprawdź: Koncert symfoniczny - muzyka filmowa

Wernisaże: wystawy w Arsenale i Galerii im. Sleńdzińskich

Wystawa Globalna kontrola i cenzura ma na celu poszerzenie przestrzeni debaty na temat wszechobecnej inwigilacji i metod cenzury, co jest palącą kwestią nie tylko wobec nowych doniesień medialnych, ale też z powodu narastających trudności w śledzeniu podobnych praktyk. Wernisaż w piątek w Galerii Arsenał, w sobotę – oprowadzanie autorsko-kuratorskie.

Sprawdź: Globalna cenzura i kontrola

Wystawa Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917-2017 koncentruje się na osobie artysty i jego najważniejszych przedstawieniach. Zawiera zdjęcia z wybranych spektakli teatralnych (dzięki specjalnej technice druku możemy je oglądać w trójwymiarze). Autorem większości z nich jest Edward Hartwig. Fotografiom towarzyszą broszury zawierające fragmenty esejów Axera. Wernisaż odbędzie się w piątek w salonie wystawowym przy ul. Legionowej.

Sprawdź: Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917-2017

W kinie: premiera komedii Podatek od miłości

Surowa inspektor Klara (Aleksandra Domańska) ściga domniemanego oszusta podatkowego – cynicznego, acz pełnego uroku Mariana (Grzegorz Damięcki), który przez niefrasobliwość i dobre serce popadł w kłopoty podatkowe. Kiedy los ściganego wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie i wbrew wszelkim regułom Klara i Marian zakochują się. Uruchomi to ciąg komicznych wydarzeń, które odmienią życie bohaterów. On dla dobra sprawy może zostać facetem do towarzystwa. Ona może trafić do więzienia. Czy tak się stanie?



Repertuar kin

Podlaska Akademia Kultury: wizyta Jowity Budnik

Film Ptaki śpiewają w Kigali to historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta trochę przez przypadek ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. W głównej roli występuje Jowita Budnika, która przyjedzie do Białegostoku. Pokaz filmu i spotkanie z aktorką odbędzie się w niedzielę w kinie Forum.



Sprawdź: Podlaska Akademia Kultury: Ptaki śpiewają w Kigali

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny W porządnym domu, u porządnych obywateli któregoś dnia w windzie pojawia się napis. Napis jest obraźliwy. W dodatku dotyczy jednego z nich i nie wiadomo, kto jest jego autorem. Błahe zdarzenie urasta do prawdziwego skandalu. W Węgierce można obejrzeć komedię Napis. Drugi tytuł to Szalone nożyczki - spektakl oparty na interakcji pomiędzy sceną a widownią, pomiędzy aktorami a publicznością, która słuchając zeznań podejrzanych osób i analizując przebieg akcji, ustala końcowy werdykt.

BTL Cudowna Lampa Aladyna skrzy się dowcipem, obdarowuje szczodrze mądrościami i zaskakuje niezwykłymi zwrotami akcji. Efekt polsko-węgierskiej współpracy jest wielce udany. Wybrać warto też się na Straszną piątkę - opowieść o zwierzątkach mniej milusińskich. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk – z pozoru straszne, z pozoru brzydkie, ale czy na pewno? Pozory często mylą, o czym przekonać można się oglądając tę bajkę. I wreszcie Biegun - opowieść przywołująca autentyczne wydarzenia z roku 1912, kiedy to brytyjska ekspedycja wyrusza w celu zdobycia bieguna południowego, na który dotychczas nie dotarł jeszcze żaden człowiek. Historia kończy się jednak tragicznie. To przedstawienie oparte na prostych środkach wyrazu, pełne emocji.



Repertuar teatrów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl